Proizvođači vina ove sezone se suočavaju sa mnoštvom problema, gde je nedostatak radne snage jedan od ključnih. Ne pomažu ni velike oscilacije u klimi, sa čestom razmenom ogromnih vrućina i obimnih padavina sa gradom i jakim vetrovima.
Vinogradar i vinar iz Iriga Sava Jojić, vlasnik vinarije „Mačkov podrum“, je za Radio Novi Sad obrazložio sa kojim se sve problemima vinogradari u Srbiji trenutno bore. „Ove vremenske nepogode koje su zahvatile Frušku goru ostavili su prilično loš trag na vinogradima. Ima vinograda koji su potpuno uništeni,“ ističe Jojić. „Mada na sreću ima i vinograda koji su ostali pošteđeni. Vinarija u Karlovcima, ili Vinarija “Mačkov podrum” su nekim delom potpuno sravnjene sa zemljom. I stubovi i grožđe i vinova loza.“
U nastavku izjave, Jojić je dodao da trenutno vreme sa temperaturama preko 35 stepeni ne pogoduje grožđu. „Na ovoj temperaturi nema fotosinteze, niti se povećavaju šećeri. Samo se isparava voda preko lista. Ne očekujemo početak berbe pre 5. septembra a možda ni tada s obzirom na merenja šećera koje smo uradili. A „šardone“ neće biti pre 15. septembra,“ dodaje Jojić.
Kvalitet domaćih prinosa
I pored problema oko prinosa, Jojić potvrđuje da će trenutno sačuvano grožđe biti dobra osnova za vino. „Tu ne treba da bude bilo kakvog straha ili bojazni, jer to ne zavisi pojedinačno od vinogradara već je to bila viša sila. Svi vinogradari se maksimalno trude da očuvaju stanje vinograda. Ovo nije hobi, niti vikend proizvodnja, mi smo svi profesionalci i maksimalno se trudimo da imamo dobro i zdravo grožđe. Oni koji su u tome uspeli, a uspeli su svi koji nisu imali mehaničkih šteta od nevremena imaće odlično vino….“ naglašava Jojić.
„Ono što je za nas značajno, nije bilo mnogo kiše, posebno nema sada kiše koja može da podstakne razvoj patogena za pojavu sive truleži. Nema sive truleži, vinogradi su zaštićeni od plamenjače ranije, sad od pepelnice, Ja ono što sam imao kontakte, ono što mi imamo saznanja, naši su vinogradi u dobrom stanju uz samu naznaku ako nije bilo mehaničkih šteta “
Manjak radne snage krucijalan
Po pitanju berača grožđa, Jojić je ostao pesimističan. „Mi ne znamo ko će nam brati grožđe. Ne znamo ni kako ćemo brati grožđe. Ne mislim na neke površine kad neko ima do dva-tri hektara. Ali robni proizvođači, od 5 hektara, 10, 15, 20, to je jako složeno,“ ističe on.
Kako tvrdi sagovornik, vinari su pokušali da angažuju strance, ali naglašava da oni nisu obučeni za berbu. „Ono što imaju naši ljudi, to se teško može naći,“ dodao je. „To je dovelo do toga da je cena rada veoma visoka. Zvali smo neke radnike koji nam traže 50 evra na dan. Sa tom cenom, mi možemo da napravimo vino. Ali ne možemo da ga prodajemo sa cenom ispod 10 evra. A to vino nemamo kome da prodamo.“
Uporedivši naše uslove sa onima u Nemačkoj, Jojić je naglasio da domaća privreda nema mogućnosti da radnike isplati satnice od 8 evra. „Niti imamo potrošače koji će platiti 10-15 evra za bocu običnog, komercijalnog, svakodnevnog vina,“ dodao je. „O vrhunskim neću ni da pričam. Ne znam kako ćemo se izvući, možda da me pitate posle berbe,“ zaključio je Jojić.
Izvor: RTV