Smokve su voće koje dobro uspeva u domaćim uslovima. U srpskoj prehrambenoj industriji, ova voćka se koristi za proizvodnju slatka, džema, kompota, a dobro se prodaju i sušene. Kao biljka koja ne zahteva nijedan tretman pesticidima ili herbicidima, izuzetno je laka za uzgoj.
Međutim, smokva nije u potpunosti bezbedna za konzumiranje. Kao i svaki plod, u zavisnosti od toga ko je proba, može različito da utiče na ljudsko telo. U ovom članku pokrivamo neke od najčešćih negativnih efekata koje smokve imaju na naš organizam. Pritom, izuzećemo samu alergiju na smokve, zato što je to možda najčešća nuspojava konzumiranja ovog voća. Ovde je fokus samo na efekte koje smokva može da ima na bilo koga, alergičnog na nju ili ne.
Pojačavanje osetljivosti kože
Smokve su inače jako dobre za tretiranje kožnih bolesti i pomažu kod kožnih tumora. Međutim, istraživanja su pokazala da česti unos ovog ploda može da načini kožu osetljivijom na ultraljubičaste zrake. Prevelika izloženost istim dovodi do formiranja melanoma i izbijanja osipa. Prema tome, ukoliko mnogo konzumirate smokve, predlažemo da se klonite jakog sunca.
Crevna opstrukcija
Neretko se desi da uz plod smokve progutamo i seme. I premda samo semenje nije toksično, gotovo je nemoguće svariti ga. A kako se zadržava u nama, neretko dovodi do crevne opstrukcije. Pritom, njihovo prisustvo može škoditi i pravilnom radu jetre. Od svih nuspojava, ova je možda najozbiljnija po naše zdravlje.
Krvarenje
Smokve se najčešće jedu zimi, budući da pospešuju telesnu toplotu i greju telo. No, dodatno grejanje ume da dovede do različitih tipova krvarenja. Najčešća su krvarenje mrežnjače i anusa, kao i blago krvarenje vaginalnog otvora.
Apsorpcija kalcijuma
Plod ove biljke sadrži oksalate koji jako dobro apsorbuju kalcijum. Samim tim, preterano konzumiranje istih može da ima negativne posledice po ljudski skelet. Iako je istraživanje o uticaju smokve na naše kosti limitirano, trendovi pokazuju da se ipak treba paziti.
Smanjenje nivoa šećera u krvi
Od svog voća, smokva je možda najbolja za dijabetičare, budući da smanjuje nivo šećera u krvi. Ali ukoliko ste osoba koja ima normalan, a pogotovo nizak nivo šećera, preporučuje se da ih jedete sporadično, bez preterivanja.
Izvori: Times of India, Stylecraze
Pogledajte i: SLATKA KAD SE JEDE, OPASNA KAD SE BRANI: Otkrivamo ulogu MLEKA od SMOKVE!, EPOHALNO OTKRIĆE U PROIZVODNJI SMOKVE!