„Bolja zemlja“ ceni kvalitetan agrobiznis, a aš zvanični YouTube kanal je pravo mesto da saznate o novitetima u istom – kao prilog u tome ide firma „Alsima d.o.o.“.
Kako je naš Srđan recentno saznao, „Alsima d.o.o.“ je firma koja se već više od pola decenije bavi instaliranjem i opravkom visokokvalitetnih plastenika za sve povrtarske, voćarske i cvećarske potrebe. Naš sagovornik, Željko Preradović, predstavio je ovu firmu ispred uredno instaliranih plastenika u selu Ratari kod Obrenovca. Pritom je naglasio da je jedan od plastenika koje trenutno testiraju model sa poliuretanskim sendvič panelima debljine 5 centimetara.
Testing faza ovih plastenika će trajati otprilike godinu dana, navodi naš sagovornik. Nakon toga, ako se pokažu kako treba, biće uvršteni u asortiman „Alsime“ i spremni za šire srpsko i regionalno tržište.
Kad se smesti plastenik „Alsima“, povrća će vazda da se ima
Najveći broj plastenika u ponudi „Alsime“ se kreće u reonu od 20-25m dužine i 5,6-6m širine. Konstrukcije su od nerđajućeg čelika – i ovo je činjenica na koju je Preradović sa punim pravom ponosan. Prema njegovim tvrdnjama, plastenik ni u jednom trenutku neće promeniti boju, niti će stradati zbog elemenata (kiše, grada, oluja, itd.). Kad je konstrukcija…ono, konstruisana, napravljena je da traje.
Iako to nije naglasio, Preradović bi se zasigurno složio da je i folija kojom se služi firma visokog kvaliteta. Međutim, kako on apostrofira, imperativ je da se folija promeni na svakih 5-6 godina, čak i ako nema vidljivog oštećenja. Ovo je slučaj zato što sunčevi zraci i te kako deluju na površinu folije, te je vremenom „menjaju“ na taj način da ključni deo sunčeve svetlosti ne dopire do same biljke unutra. A to ne valja po rast i razvoj agrarnih kultura.
Plastenici savršen dom za razne kulture
A kad smo već kod biljaka, i Srđan i naš sagovornik se slažu da je paradajz kultura koja je najzahvalnija za plasteničku proizvodnju. Međutim, lako se pod folijom mogu naći i krastavac, boranija, paprike, cvekle i ino drugo povrće.
Ali ima li kakvih problema u plasteničkom uzgoju? I ono što je važnije – kako te probleme iskoreniti? Tokom našeg YouTube priloga saznaćete sve.