Hoćete premije za mleko? Interesuje vas kretanje cena poljoprivrednih proizvoda? I šta je zaboga to NET4DINAR o čemu moderna deca pričaju? Saznajmo danas!
NET4DINAR pojašnjen
Institut za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada, prepoznat kao ustanova od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, uključio se u novi projekat pod nazivom „New Emerging Technologies For Digitalized INnovative Agricultural Research – NET4DINAR“. Ovaj projekat sufinansira Evropska unija kroz program Interreg (VI-A) IPA Hrvatska-Srbija. Tokom narednih 18 meseci, uz Institut za ratarstvo i povrtarstvo, kao vodeći partner učestvuje i Poljoprivredni institut iz Osijeka, Hrvatska.
Glavni cilj NET4DINAR projekta je podržavanje istraživačkih i inovacionih aktivnosti u oblasti oplemenjivanja biljaka i naučno-istraživačkog rada. Projekat će unaprediti kapacitete oba instituta za sprovođenje savremenih istraživačkih aktivnosti i prenos znanja u oblasti oplemenjivanja pšenice, čime će doprineti digitalizovanoj zelenoj ekonomiji i prilagođavanju klimatskim promenama.
Očekivani rezultati projekta uključuju poboljšanje prekogranične saradnje kroz zajedničko testiranje i unapređenje germplazme pšenice, kao i transfer tehnologije putem pilot aktivnosti. Projekat će razviti AI bazirana rešenja za ranu prognozu prinosa pšenice, što će ubrzati i poboljšati kvalitet i produktivnost istraživanja i oplemenjivanja pšenice otporne na stresne uslove. Glavni korisnici projekta su istraživačke organizacije, akademska zajednica i zajednica oplemenjivača biljaka, dok su krajnji korisnici poljoprivrednici i privatna poljoprivredna gazdinstva.
Kako se kreću cene poljoprivrednih proizvoda?
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), u periodu od januara do juna ove godine, cene poljoprivrednih i ribarskih proizvoda su u proseku bile niže za 9,3% u poređenju sa istim periodom 2023. godine.
Međutim, u junu ove godine, cene ovih proizvoda su porasle za 4,3% u odnosu na jun prošle godine, ali su u odnosu na maj ove godine u proseku zabeležile pad od 1%. Kada se posmatraju glavne grupe proizvoda, u junu u odnosu na prethodni mesec, najveći pad cena zabeležen je u kategoriji „stoka i živina“, gde je pad iznosio 3,9%.
Takođe, u periodu od januara do juna ove godine, u poređenju sa istim periodom 2023. godine, najveći pad cena zabeležen je kod „žita“ sa smanjenjem od 24,7% i „industrijskog bilja“ sa padom od 10,6%. Nasuprot tome, u junu ove godine, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, najveći rast cena zabeležen je kod voća sa porastom od 20,2% i industrijskog bilja sa povećanjem od 17,2%.
Novi javni poziv za premije za mleko
Zahtevi za ostvarivanje prava na premiju za mleko za drugi kvartal 2024. godine podnose se do 23. avgusta. On se može dostaviti ili putem platforme eAgrar, ili putem portala ePodsticaji. Javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na premiju za mleko za drugi kvartal 2024. objavilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprava za agrarna plaćanja, 23. jula.
Kako je navedeno u pozivu, pravo na premiju za mleko imaju pravna lica, preduzetnici i fizička lica. Dotični moraju biti nosioci porodičnih poljoprivrednih gazdinstava. Pritom, moraju da su pre podnošenja zahteva za premiju za mleko po ovom javnom pozivu izvršili obnovu registracije za 2024. godinu u Registru poljoprivrednih gazdinstava. Premija se ostvaruje za kravlje, ovčije i kozje sirovo mleko proizvedeno i isporučeno u drugom kvartalu ove godine. Drugim rečima, mleko mora da je proizvedeno u periodu od 1. aprila do 30. juna 2024.
Informacije u vezi sa objavljenim javnim pozivom dostupne su na zvaničnoj veb prezentaciji eAgrar, na adresi https://eagrar.gov.rs. Pritom možete i pozvati Info-centar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Brojevi su sledeći:
- 011/260-79-60
- 011/260-79-61
- kontakt centra Uprave za agrarna plaćanja 011/30-20-100
- alternativni broj 011/30-20-101.
Izvori: AgroTV (1, 2), Top Press