11343332030786304548

Novi predlog rebalansa budžeta dobio zeleno svetlo

Link kopiran u privremenu memoriju!

Skupštinski Odbor za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu usvojio je predlog rebalansa budžeta Srbije, prema kojem bi budžet za poljoprivredu iznosio 125,7 milijardi dinara. Najveći deo ovog iznosa, tačnije 105,7 milijardi dinara, planiran je za subvencije poljoprivrednicima. Ovaj budžet predstavlja 6,7% ukupnog budžeta Republike Srbije, a subvencije čine značajan deo državnih davanja, sa udelom od oko 49,3% u ukupnim subvencijama.

Glavni deo subvencija, vredan 85,1 milijardu dinara, odnosi se na direktna plaćanja proizvođačima. Ove subvencije uključuju premije za mleko, podsticaje za biljnu i stočarsku proizvodnju, kao i regresna davanja, čime se direktno pomaže poljoprivrednicima da nastave proizvodnju u uslovima sve većih izazova. Ovaj rebalans budžeta dolazi u trenutku kada se poljoprivrednici suočavaju sa finansijskim poteškoćama izazvanim sušom i porastom cena repromaterijala, zbog čega su subvencije od ključnog značaja za stabilizaciju sektora.

Kako će se aplicirati novi rebalans budžeta?

Pored toga, Odbor je preporučio Ministarstvu poljoprivrede da u izradi buduće Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja za period od 2025. do 2032. godine glavni cilj bude obnova prehrambenog suvereniteta Srbije i osiguranje prehrambene sigurnosti za domaće potrošače. Preporučeno je da u izradi strategije dominantnu ulogu imaju domaći stručnjaci. To uključuje poljoprivredne fakultete, institute i stručnjake iz poljoprivredne i prerađivačke industrije. Naglašeno je da nije odgovarajuće što su u izradi okvira za ovu strategiju učestvovale firme iz Slovenije i BiH. Pritom su samo četvorica od 24 angažovana stručnjaka iz Srbije. Preporučuje se veće uključivanje domaćih eksperata kako bi se osigurao adekvatan pristup razvoju poljoprivrednog sektora.

Usvojen je i predlog izmena i dopuna Zakona o budžetu RS za Razdeo 24 Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Time su dodatno raspoređena sredstva za unapređenje poljoprivrede. Ovaj zakon je deo šireg plana Vlade Srbije da obezbedi dugoročnu održivost poljoprivrede kroz veća ulaganja i podršku poljoprivrednim proizvođačima.

Na kraju, naglašeno je da bi povećanje subvencija moglo znatno doprineti poboljšanju položaja poljoprivrednika u Srbiji. Ovo je posebno slučaj u kontekstu sve težih klimatskih uslova i potrebe za modernizacijom sektora. Učešće države u finansiranju poljoprivrednih aktivnosti ostaje ključno za budući razvoj i osiguranje stabilne proizvodnje hrane u zemlji.

Izvor: AgroTV

Tagovi