11343332030786304548

Održana Konferencija o tartufima u Beogradu (prvi deo)

Link kopiran u privremenu memoriju!

Unija istraživača tartufa Evrope, TRUE, održala je u Beogradu posebnu konferenciju o tartufima pre desetak dana, javlja AgroTV. Manifestaciju je upriličio Institut za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu na čelu sa Dr Žaklinom Marjanović, Predsednicom Unije.

Ovo je prvi put da se ovakav događaj o tartufima na evropskom nivou održi u Srbiji, i generalno na samom Balkanu. Vodeći stručnjaci i njihove mlade kolege iz oblasti nauke o tartufima širom Evrope i pojedinih prekomorskih zemalja su gostovali. Izlagali su svi tokom konferencije svoje radove, najnovija dostignuća i saznanja kroz plenarna zasedanja, panel-diskusije i postere. Bili su prisutni i predstavnici preduzeća koja se bave proizvodnjom tartufiziranih sadnica. Nije izostalo ni učešće poslenika koji se bave uzgojem tartufa, kao i kreiranjem proizvoda od ove podzemne kulture.

beli tartufi
foto J. El Omari

Struka o tartufima

U Beogradu se sastao veliki broj eksperata za podzemne pečurke. Jedan od gostujućih govornika je bio Žerar Ševalije. Ševalije je, podsećamo, decenijama bio na čelu tima francuskog instituta INRA, koji su inicijalno uveli praksu plantažiranja tartufa. Ovaj stručnjak je u čast 50 godina od proizvodnje prvih inokuliranih sadnica na svetu, upravo u Francuskoj, održao predavanje na ovu temu.

Od ostalih stručnjaka, gostovali su doajen nauke o tartufima Đovani Paćoni (Univerzitet u L’Akvili), prof. Alesandara Zamboneli (Univerzitet u Bolonji), prof Mirko Ioti (Unierzitet u L Akvili), Klod Mura (INRAE), Dr Serđi Garsija Bareda (iz instituta CITA Aragon, Španija), Prof. Hoze Antonio Bonet (Univerzitet u Leidi, Španija…) i mnogi drugi.

Predstavnici vodeće svetske kompanije za proizvodnju tartufiziranih sadnica, „Robin Pepiniere“, predstavili su svoj veliki uspeh. Naime, prvi put su u saradnji sa INRAE i kooperantima uspeli da proizvedu beli tartuf na plantaži u Francuskoj. Beli tartuf do sada nije bilo moguće gajiti u plantažnim uslovima i isključivo se sakupljao iz prirodnih staništa. Ovaj prvi primer plodonošenja čak i van teritorije rasprostiranja daje veliku nadu da će ovo postati praksa u budućnosti.

Izvor: AgroTV

Tagovi