U petak 11. avgusta održani su „Dani polja“ u naselju Turija kod Srbobrana, gde je kompanija Vederštat (Väderstad Srbija) prikazala mašine prilagođene redukovanoj obradi.
„Dani polja“ i Vederštat
„Od kada smo započeli direktno zastupništvo, pre sedam godina, po prvi put organizujemo Dane Polja. Ovde imamo priliku da u radu vidimo devet naših mašina, izložili smo tri vrste kratkih tanjirača, dva kultivatora, dve porodice žitnih sejalica, kukuruznu sejalicu i setvospremač. Cilj manifestacije je da upoznamo naše mašine u industrijskim uslovima, naš koncept i naš način obrade zemljišta,“ istakao je Tamaš Rak, regionalni zastupnik „Vederštat“ mašina za Srbiju.
Tokom svoje izjave, dodao je kako je ključno prikazati ovakve mašine „u akciji“. Naime, Rak ističe, na poljoprivredni sajmovima traktori i ostali primeri mehanizacije samo stoje statični i ne demonstriraju ni na jedan način svoje sposobnosti. „Smatramo da je ovo jako bitno, da se mašine pokažu u radu. Za razliku od recimo Poljoprivrednog sajma gde su prikazane stacionarno. Kako mi predstavljamo jedan premijum brend, višeg cenovnog ranga, oko 50-60 posto naše godišnje prodaje je ostvareno sa subvencijama. A kada je reč o IPARD 3 merama, pozitivno gledamo na njih. Već imamo mnogo zainteresovanih,“ istakao je.
Šta “Vederštat” nudi
Na pitanje novinara, Rak je dodao da će tokom ove manifestacije mladi poljoprivrednici videti devet „Vederštatovih“ mašina u radu. „Imamo trenutno izloženo tri vrste naših kratkih tanjirača, dva kultivatora, dve porodice žitne sejalice i kukuruzna sejalica i naravno ovaj setvospremač koji je prikazan,“ istakao je Rak.
Dodao je da „Vederštat“ promoviše način obrade zemljišta bez oranja, i.e. ili redukovanu obradu ili održivu obradu zemljišta. „Smatramo da je zemlja živo biološko biće i trudimo se da što više poboljšamo biološki svet u zemljištu. Da što više sačuvamo huminske kiseline, s tim i humus u našim zemljama,“ naglasio je Rak. Po njegovom mišljenju, stručnjaci iz ove kompanije su shvatili da mineralno đubrivo nije najveći faktor uticaja na srpske prinose, već humus u našim zemljištima koji trenutno daje bezbednost za maksimalan prinos.
Izvor: RTV