NAPOMENA: Tekst je u originalu izašao 6. avgusta 2023. godine, ali je usled tehničkih problema bio greškom uklonjen sa portala.
Srbija je još uvek malo tržište za organsku proizvodnju; prerađivači i skladišteri koje interesuje organska borovnica treba da izdvoje 8 evra za kilogram, ističe voćar Milomir Ćosić iz Užica.
Ćosić je zasadio plantažu organskih borovnica u Volujcu podno Kadinjače. U nju, kako kaže, je uložio preko 80.000 evra. U tu sumu računa kupovinu parcele, te sadnice, objekat sa mašinskom sobom za navodnjavanje, dovođenje vode i izgradnju bazena za zalivanje. Kao organski proizvođač, nabavio je propisnu sertifikaciju i za naše i za evropsko tržište.
„Otkupna cena organske borovnice je 7-8 evra, a na nju utiče i uvozno, posebno pakovanje koje košta 2 evra,“ navodi on. „Prošle godine sam ubrao četiri tone. Ali kako je Srbija malo tržište, samo sam 800 kilograma prodao po toj ceni. Ostatak sam dao po ceni konvencionalne, za četiri evra, jer nisam imao kupca. Kad zasad dođe na pun rod, a trebalo bi da to bude za tri godine, imaću godišnje između osam i 10 tona.“
Proizvodnja organske borovnice u Volujcu
Kako ističe Ćosić, voćka koju gaji može da da prinos do 70% količine koja bi rodila kad bi gajio običnu borovnicu. Do sada nije čuo da se iko drugi u Srbiji bavi proizvodnjom organske borovnice osim njega.
U svojoj izjavi, Ćosić je pojasnio proizvodni proces organske borovnice. „Zasad se dva puta godišnje orezuje. Četiri puta se trava čupa rukama, četiri puta kosi, jednom se đubri. Tretiram je samo proceđenom vodom u kojoj je nekoliko dana odstajala kopriva koju kosim na mom imanju. To mi se pokazalo kao odlična prihrana i zaštita od štetočina.“ Dodao je i da koristi humus napravljen od strugotine, iverja i kore od četinara. Izrov za materijal za đubrivo mu je obližnja strugara koju njegov brat drži.
Iznad parcele se nalazi objekat sa mašinskom sobom za navodnjavanje koja funkcioniše po sistemu „kap po kap“. U njemu je aparatura koja kompjuterski komanduje zalivanje zasada. Plantaža je sistemom za zalivanje podeljena u četiri dela, koji zalivaju svaki po pola sata. Period zalivanja je od 07 do 09 i od 19 do 21 sat. Kraj objekta je bazen u kome je čista voda, izvučena sa dubine od 30 metara.
Ćosić ima u planu i izgradnju hladnjače za svoje potrebe. U njoj bi čuvao rod dok preko granica Srbije ne nađe zainteresovanog kupca. A otvore li se vrata izvozu planira da proširi zasad. Pored hladnjače, aktivno radi i na ugrađivanju zaštitne mreže od ptica štetočina, pogotovo kosova.
Organska borovnica i zdravstveni benefiti
Ova voćna kultura se bere svaki četvrti dan. Ćosić za berbu angažuje do 8 radnika, a ovog leta planira da ih isplaćuje dnevnice u vrednosti od 4.500 dinara. Kako priznaje, znatno je manje posla u sezoni nego kod berbe malina. Međutim, kako ističe, borovnicu je mnogo lakše brati jer ne traži da se ruka zavuče duboko u žbun. Pritom, za razliku od maline, borovnica nema trnje. Pogodno je i to što borovnica raste u grozdovima, što znatno olakšava berbu. Jedina moguća otežavajuća okolnost jeste branje bez rukavica, kako nalažu standardi za uzgoj organske borovnice.
Ćosić naglašava zdravstvene benefite ove voćne kulture. „Kod mene su na plantažu po preporuci lekara dolazila dva onkološka bolesnika,“ ističe Ćosić. „Da bi posle hemoterapija popravljala krvnu sliku organskom borovnicom. Rekli su mu da im je pomoglo.“
Izvor: AgroPress