Da bi se gastronomsko nasleđe Srbije prezerviralo za buduće generacije, potrebna je adekvatna zaštita i označavanje domaćih proizvoda, poručuju iz udruženja „Original Srbija“. Među proizvodima koji sačinjavaju gastronomsko nasleđe naše zemlje spadaju futoški kupus, ariljska malina, zlatarski sir, begečka šargarepa i sremski kulen.
Kulturno-istorijska vrednost i znanje nasleđeno od predaka je ključno sačuvati na pravi način. Ovome može pomoći jasna oznaka geografskog porekla proizvoda. Dotična oznaka jasno garantuje da je proizvod na određenom području sveta, napravljen po tačno definisanoj recepturi od precizno definisanih sirovina. Za prepoznavanje ovakvih proizvoda nužno je imati logotip, odnosno nacionalni žig.
Vuk Vujačić, predstavnik udruženja „Original Srbija“, naglašava važnost ovakvog tipa označavanja proizvoda. „To znači i potencijal za izvoz na tržište Evropske unije,“ dodao je. „Budući da bi tako tradicionalni proizvodi iz Srbije imali istu oznaku kvaliteta kao originalna grčka feta, italijanski parmezan, španska Iberiko pršuta ili Paški sir.“
O Udruženju Original
„Original Srbija“ je organizacija koja okuplja manja udruženja proizvođača proizvoda sa oznakom geografskog porekla. Između ostalog, napori su im aktivno usmereni ka regulisanju pitanja nacionalnog logotipa. Njihove dosadašnje aktivnosti imaju zvaničnu podršku kroz projekat „Dijalog promena“. Cilj projekta je uspostavljanje dijaloga između civilnog i javnog sektora, sa aktivnom i otvorenom podrškom Evropske Unije.
Kako naglašavaju u „Original-u“, sertifikat autentičnosti bi trebalo da bude rezervisan samo za one proizvođače koji poštuju propisane procedure. Tim proizvođačima bi trebalo pružiti adekvatnu pravnu zaštitu. Samim tim, dobijaju način da se legalno odbrane od nelojalne konkurencije. Pritom, potrošači znaju da uvek dobijaju kvalitetan, autentičan proizvod.
Pravilna regulativa gastronomskog nasleđa Srbije doprinosi ekonomskoj održivosti sela. Inicijativama poput projekta „Dijalog promena“, građani i građanke koji se bave proizvodnjom mogu da se informišu o svemu vezano za temu označavanja i zaštite proizvoda.
Izvor: Nova ekonomija