11343332030786304548

Otkupna cena pšenice ostaje niska ako ne dođe do izvoza

Link kopiran u privremenu memoriju!

Cena pšenice u otkupu je ostala niska, a nije došlo ni do promene po pitanju izvoza; uzgajivači smatraju da bi do promene cene došlo samo ukoliko Srbija uspe da izveze trenutne prinose na strano tržište.

Trenutna cena pšenice ne odgovara ratarima

Proizvođači širom Srbije lamentiraju činjenicu da su inostrana tržišta trenutno maltene nedostižna zbog raskidanja aranžmana o transportu preko Crnog mora. Egipat, kako tvrde, je jedna opcija, ali zbog same logistike izvoz u ovu zemlju ne donosi profit.

„Pšenica stoji na lageru i čeka za prodaju. Čeka se bolja cena. Kupaca je vrlo malo. Cena je dvadeset dinara. Reč je o akontnoj ceni,“ tvrdi Sredoje Kontrić iz sela Kumane. Kontrić naglašava da svoje prinose nije prodao jer je nezadovoljan cenom. Kako tvrdi, čeka eventualni rast u septembru.

Slobodan Makarić iz Putinaca ističe veličinu troškova, pogotovo ako na lageru ima dosta neprodate pšenice. „Ne možemo dugo da čekamo. Treba pokrivati druge troškove i druga ulaganja. Imamo dosta arende, moramo plaćati ljudima arendu i sve to vuče jedno drugo. Neka bude 28, 30 tu bi se pokrio. Da ne izgubim,“ izjavio je Makarić. „Bez izvoza neće biti značajnog pomeranja cene pšenice.“

sorte psenice

Pšenica u avgustu: brojke

Proizvođač i izvoznik pšenice iz Zrenjanina Dragan Raca navodi da su trenutno države u okruženju i Direkcija za robne rezerve najbolji kupci pšenice. „Mora da dođe neko da uradi analizu, pa 50.000 tona moraš da imaš nekog istog kvaliteta, pa kad ta roba stigne u luku Aleksandrija, opet se radi analiza. Ako je isto to što je poslato, sve u redu, onda imate rok plaćanja 60 dana. Sad vi možete zamisliti ovde da nekim ljudima kažete da daju 50.000 tona robe na plaćanje na 60 dana,“ veli Raca.

Podsetićemo da Država Srbija ove godine otkupljuje 200.000 tona za robne rezerve. Otkup se vrši po ceni od 25 dinara za kilogram, uz porez na dodatu vrednost. Produktnoj berzi u Novom Sadu je stigla ponuda od 1.270 gazdinstava za 76.000 tona ovog proizvoda. Ostala pšenica se prodaje za 22,5 dinara. Ratari rezignirano tvrde da je uz tu cenu bavljenje uzgojom pšenice ove godine neisplativo.

TEKST ORIGINALNO NAPISAN 08. AVGUSTA 2023. GODINE

Izvor: Nova ekonomija

Tagovi