Rogač (Ceratonia siliqua) je zimzelena biljka iz porodice mahunarki koja potiče iz Sirije i istočnog Mediterana, poznata po dugoj istoriji upotrebe u ishrani i medicini. U prošlosti, semenke rogača korišćene su kao mera za težinu zlata, a nazivaju ga i hlebom Svetog Jovana, jer se veruje da se njime hranio Sveti Jovan Krstitelj. Ova biljka je izuzetno otporna na sušu i visoke temperature, ali osetljiva na hladnoću, zbog čega se ne može uzgajati u našim krajevima. Međutim, mahune i prerađevine od rogača lako su dostupne u prodavnicama zdrave hrane.
Mahune rogača, duge od 13 do 30 cm, sadrže tvrde semenke i mogu ostati očuvane godinama. Koriste se cele u ishrani, a brašno od rogača pravi se od sušenih ili pečenih mahuna. Brašno od sušenih mahuna ima svetlu boju i sladak ukus, dok je brašno od pečenih mahuna tamnije i manje slatko, što ga čini idealnom zamenom za kakao ili kafu. Od mesa mahune prave se sirup, pekmez i melasa, dok se iz semenki dobija guma koja se koristi kao zgušnjivač i stabilizator u prehrambenoj industriji. Prženi rogač često se koristi kao dodatak kafi, a u kombinaciji sa mlevenim orasima popularan je u narodnim receptima.
I opet kaže Rogač
Rogač se ističe svojim lekovitim i nutritivnim svojstvima. Bogat je vitaminima A, B2, B3 i B6, kao i mineralima poput kalcijuma, magnezijuma, cinka i selena. Za razliku od kakaa, rogač ne sadrži kofein, masti niti oksalnu kiselinu koja može ometati apsorpciju kalcijuma i izazvati migrene. Zbog toga je rogač zdravija alternativa čokoladi i kakao prahu. Njegov visok sadržaj kalcijuma, dvostruko veći od kakaa, čini ga odličnim za jačanje kostiju i zdravlje zuba. Međutim, treba ga konzumirati umerenim količinama, jer sadrži više šećera i ugljenih hidrata od kakaa, što je važno za dijabetičare.
Rogač ima dugu istoriju u medicinskoj primeni. U antičkoj Grčkoj koristio se za lečenje brojnih bolesti. Pritom su ga u 19. veku pevači koristili za očuvanje glasnih žica i umirivanje upaljenog grla. Redovna konzumacija rogača doprinosi poboljšanju crevne flore, a poznat je i po svom pozitivnom efektu na regulaciju telesne težine. Ipak, osobe alergične na orašaste plodove i mahunarke treba da ga uvode oprezno u ishranu, jer može izazvati alergijske reakcije poput osipa, otežanog disanja i groznice.
Danas je rogač dostupan u različitim oblicima, poput praha, mrvica, ekstrakta i sirupa, i koristi se kao prirodni zaslađivač u pekarskim proizvodima i dijetetskim proizvodima. Njegova jedinstvena nutritivna vrednost i široka primena čine ga dragocenim dodatkom savremenoj ishrani.
Izvor: Dobro jutro