Vinogradar i vinar Milan Petrović iz Sremskih Karlovaca je kupovinom kombajna „Pellenc“ prešao na mašinsku berbu grožđa. Time je, kako javlja portal „Dobro jutro“, vinogradarstvo u Sremskim Karlovcima ušlo u novu epohu.
Suočen godinama s nedostatkom radne snage, Petrović je prošle godine presavio tabak i doneo odluku da stavi tačku na te probleme. „Godinama razmišljam o mašinskoj berbi. Radne snage je sve manje i sve je skuplja. U vinogradarstvu je vreme vrlo važno, a povrh svega širimo proizvodnju i preradu. Prošle godine smo imali promotivnu berbu kombajnom. Obrali smo sve vinograde uz pomoć berača, i pod utiskom rada mašine doneli smo odluku da je nabavimo. I nismo se pokajali“, apostrofirao je Petrović.
Kako radi „Pellenc“?
Ova mašina, poreklom iz Francuske, je na imanju Petrovićevih završila nakon što su je „overili“ na Novosadskom Sajmu poljoprivrede. Po pitanju karakteristika, funkcija i uspeha kombajna prilikom berbe, Petrović je istakao da je ovaj kombajn sposoban da obavi posao, koji bi ručno trajao šest dana, za samo dva dana. Ova efikasnost predstavlja značajnu uštedu vremena, a istovremeno smanjuje gubitak grožđa u odnosu na tradicionalnu ručnu berbu.
„Mašinska berba je mnogo jeftinija, mnogo brža, problem je samo prerada kod kuće. Ne možemo da stignemo sve da preradimo da ne bi kombajn stajao. Za četiri minuta obere red od 120 metara. Kad skinemo grožđe iz šest redova imamo punu presu od pet tona. Za sada nam mašina, kad napuni spremnike, stoji i čeka dva i po do tri sata dok presa završi posao. Zbog toga već razmišljamo šta činiti sledeće godine. Opcije su nam da kupimo veću presu ili da još jednu, istog kapaciteta, nabavimo da bismo u potpunosti iskoristili mašinu, kako ne bi imala praznog hoda,“ ističe Petrović.
On je objasnio da se odlučio za kombajn od tri tone, što predstavlja najmanji model iz te serije. Razlog za tu odluku bila je optimalna težina i teren na kojem će raditi. Kada je kombajn potpuno napunjen koševima za grožđe, težina mu iznosi osam tona. S obzirom na nagibe i specifične terene u okolini Sremskih Karlovaca, smatra da je ovaj tip kombajna idealan za uslove koji prevladavaju u tom regionu.
„Veće kombajne imaju velike vinarije poput Rubina i Vršačkih vinograda, ali ne i mali proizvođači. Predstavnici tog francuskog proizvođača prošle godine su prvi put dovezli mašinu. Brali su kod nas i kod Predraga Crnkovića iz vinarije Kiš. Naplatili su uslugu, ali i promovisali njen rad. Moja dosadašnja iskustva govore da tokom berbe više od četiri radnika nisu potrebna. Jedan treba da vozi kombajn, dvojica traktore, a jedan kod kuće da radi na presi. Za sada prevozimo grožđe u prikolicama sa ceradom. Sledeće godine gledaćemo da se snabdemo sa samoutovarnim prikolicama, koje odmah prebacuju grožđe u muljaču,“ ističe Petrović.
Izvor: Dobro jutro