U Kragujevcu su dodeljena 16 ugovora za grantove u okviru inicijative „Destilati za destilerije“. Ova inicijativa ima za cilj da poveže male kućne proizvođače rakije iz Šumadije sa registrovanim destilerijama, osiguravajući isporuku destilata potrebnog kvaliteta i količine. Grantovi omogućavaju nabavku opreme i konsultantsku podršku tehnologa, čime se unapređuje kvalitet proizvodnje.
Šumadijske rakije odavde do Trakije…ček, već smo koristili ovu foru za naslov
Šumadija, kao jedan od glavnih centara proizvodnje rakije u Srbiji, godišnje proizvede oko sedam miliona litara destilata. Međutim, značajan deo te količine spada u kategoriju „kućne rakije“. Kako bi se obezbedio kvalitetan destilat za destilerije, osnovan je fond u iznosu od 6,6 miliona dinara. Fond je rezultat saradnje Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, Grada Kragujevca, opština Rača i Aranđelovac, kao i Regionalne asocijacije proizvođača rakije „Šumadijska rakija“.
Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika Kragujevca, naglašava da ova inicijativa koristi i malim i velikim proizvođačima. Dok destilerije dobijaju stabilan priliv kvalitetnog destilata, mali proizvođači imaju siguran plasman svojih proizvoda po unapred definisanim cenama. Nenad Popović iz Regionalne agencije ističe značaj sistematskog pristupa u kooperaciji, što doprinosi dugoročnom razvoju sektora rakije.
Svinjsko meso – tradicija Srema
Svinjsko meso zauzima posebno mesto u tradiciji zimskih priprema u Sremu. Na trpezi se nalaze pečenice, šunke, kobasice, mast i druge mesne prerađevine. Zbog sve manjeg broja domaćinstava koja se bave uzgojem svinja, većina građana kupuje uhranjene tovljenike težine od 120 do 200 kilograma.
U regionu Srema cene tovljenika ostale su slične prošlogodišnjim, krećući se od 210 do 250 dinara po kilogramu žive vage. Uslužno klanje košta dodatnih 40 dinara po kilogramu, dok je cena obrade mesa u polutke oko 25 dinara po kilogramu. Oni koji žele da obezbede kvalitetno meso često unapred rezervišu kod proverenih uzgajivača.
Očuvanje životinjskih genetičkih resursa
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije objavilo je izmenjen Javni poziv za podnošenje zahteva za podsticaje u cilju očuvanja životinjskih genetičkih resursa za 2024. godinu. Rok za podnošenje zahteva produžen je do 30. decembra 2024. Maksimalan iznos podsticaja za jednu kalendarsku godinu iznosi 3.000.000 dinara.
Svi zainteresovani mogu dobiti dodatne informacije putem Info-centra Ministarstva poljoprivrede ili kontakt centra Uprave za agrarna plaćanja. Više informacija dostupno je i na zvaničnoj internet platformi eAgrar.
Izvori: AgroTV (1, 2), Dobro jutro