Naslovna Poljoprivreda Poljoprivrednici se sastaju s Martinovićem i ostale vesti za četvrtak

Poljoprivrednici se sastaju s Martinovićem i ostale vesti za četvrtak

111
0

Poljoprivrednici iz sedam udruženja u Srbiji razgovaraće danas sa premijerom Milošem Vučevićem i resornim ministrom Aleksandrom Martinovićem o ispunjenju zahteva. Ove i ostale vesti za četvrtak saznajte danas…u četvrtak.

YouTube Screenshot
Izvor: AFP News Agency

Šta žele poljoprivrednici (a šta će poljoprivrednici dobiti)?

Ukoliko se ne postigne dogovor, naglašavaju poljoprivrednici, protest je ranije zakazan za petak, 19. jul. Sastanak će biti održan na inicijativu vlasti, nakon najave poljoprivrednika da će izaći na ulice u mestima gde su njihova udruženja aktivna.

Odluku su donela sledeća udruženja: „Stig“ Požarevac, „Naše mleko“, „Složni Pidikanci“ Bavanište, „Brestovački ratari“, „Spas i opstanak Zapadne Srbije“, „Proizvođači mleka Šumadije i Pomoravlja“ i „Severni Banat“ Kikinda.

YouTube Screenshot
Izvor: The Guardian

„Poljoprivrednici umorni od svega!“

Nedeljko Savić, predsednik udruženja „Stig“, izjavio je da poljoprivredni proizvođači očekuju od države ispunjenje obećanja koja je premijerka Brnabić dala tokom pregovora nakon protesta u maju i novembru 2023.

Tada je, pred parlamentarne izbore, premijerka uslovila pregovore prekidom protesta, što su poljoprivrednici prihvatili i povukli se sa uličnih blokada. Dva sastanka su održana, na kojima je obećano da će se urediti berza kako ne bi bilo značajnih razlika u cenama na domaćoj Produktnoj berzi i berzama u okruženju. Takođe, obrazovana je radna grupa, ali ona više ne održava sastanke niti radi.

Izvor: Shutterstock/Jakob Berg

Premijerka Brnabić je obećala poljoprivrednicima i isplatu 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme, ali većina poljoprivrednika je tada već posejala svoje, nedeklarisano seme. Poljoprivrednici su nezadovoljni i zbog kašnjenja povraćaja novca za akcizu na kupljeni dizel, kašnjenja premija za mleko, isplate podsticaja za stoku, kao i zbog otežanog izvoza jestivog ulja, što će oboriti otkupnu cenu suncokreta pred predstojeću žetvu.

Marijan Rističević, predsednik skupštinskog Odbora za poljoprivredu, izjavio je na prošlonedeljnom javnom slušanju o poljoprivrednoj politici u 2025. godini, da u budžetu nema novca za isplatu subvencija od 17.000 dinara, ali je spreman da se založi za odobrenje dodatnih sredstava za poljoprivredu.

Image by LoggaWiggler from Pixabay

Malo bostana

U Šašincima će se u nedelju, 21. jula, održati 34. tradicionalna „Bostanijada“, poznata kao jedna od najslađih manifestacija u Sremu. „Bostanijada“ u Šašincima je tradicionalni turističko-privredni događaj posvećen lubenici, a organizuje ga Mesna zajednica Šašinci u saradnji sa nekoliko udruženja.

Pored izbora najslađe i najteže lubenice i takmičenja u brzom jedenju lubenica, svake godine se u okviru ove manifestacije održavaju i nadmetanja u kuvanju bećar-paprikaša, pucanju bičem, takmičenje za najglasniju klepetušu i najbolji stari kolač. Posetioci će imati priliku da vide izložbu ručnih radova, a sve to biće upotpunjeno prigodnim kulturno-zabavnim programom.

Izvor: Gorda zvanični sajt

A malo i rakije

U Kragujevcu je potpisan ugovor o osnivanju Fonda za podršku malim proizvođačima voćnih rakija, u okviru inicijative „Destilati za destilerije“. Ova inicijativa obuhvata pružanje stručne pomoći, nabavku opreme i garantovanu otkupnu cenu.

Pokretači inicijative su Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, Regionalna asocijacija proizvođača rakije „Šumadijska rakija“ i Centar za strna žita i razvoj sela. Ugovor su potpisali predstavnici ovih organizacija, kao i predsednici opština Aranđelovac i Rača.

Foto: YouTube Screenshot
Izvor: Kuhar Ivica

Direktor Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, Nenad Popović, obratio se medijima. Istakao je da je nelegalna proizvodnja jedan od ključnih problema u proizvodnji rakije. Ovim projektom se želi sistemski pristupiti kooperaciji proizvođača voćnih destilata, što predstavlja novitet za čitavu Srbiju.

A donekle malo i brašna

Udruženje mlinske, pekarske i testeničarske industrije Srbije „Žitounija“ podnelo je zahtev Vladi Srbije za povećanje proizvođačkih cena brašna u pakovanjima od kilogram za tipove T-500 i T-400, uzimajući u obzir da je država ponudila otkup pšenice za robne rezerve po višim cenama od trenutnih tržišnih.

Image by Freepik

Cene ovih tipova brašna su od septembra prošle godine „zamrznute“ Uredbom o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica. Samim tim je proizvođačka cena za „T-500“ u pakovanju od kilogram ograničena na 40,90 dinara, dok je za „T-400“ ograničena na 45 dinara, prema izveštaju Nova ekonomije.

U trenutku donošenja Uredbe, berzanske cene pšenice u Srbiji su bile između 18,50 i 19,50 dinara po kilogramu. Međutim, s obzirom na to da je Vlada Srbije 4. jula ponudila otkup pšenice za robne rezerve po ceni od 24 dinara plus porez na dodatu vrednost, što ukupno iznosi oko 26 dinara, „Žitounija“ je naglasila potrebu za povećanjem cena brašna.

Izvor: Žitounija – zvanični veb sajt

S obzirom da je cena pšenice porasla za oko 20%, proizvođačka cena brašna tipa T-400 u pakovanju od kilogram trebalo bi da bude 55 dinara. Pritom bi cena za T-500 trebala da bude 50 dinara, prema navodima „Žitounije“.

Izvori: Nova ekonomija, AgroFin, AgroTV, 24 Sedam