Kako javlja agencija „Beta“, poljoprivrednici Srbije su danas najavili da planiraju osnovati sopstvenu stranku pred parlamentarne izbore.
Potpredsednik udruženja Sabor proizvođača agroprivrede Srbije (SPAS) Nenad Radin rekao je danas da će u ponedeljak, 9. oktobra poljoprivrednici održati skup u Kniću. Tokom dotičnog skupa, vodiće se diskusija povodom dogovora o osnivanju stranke za učešće na parlamentarnim izborima.

Radin je izjavio za medije da će se na skupu okupiti poljoprivrednici svih udruženja. Biće prisutni ratari, povrtari, stočari, proizvođači organske hrane, malinari, pčelari. Kako ističe Radin, situacija je loša podjednako u svim sektorima.
„Pokušaćemo da osnujemo stranku ili pokret jer je situacija u poljoprivredi katastrofalna i ne možemo da se izborimo za bolji položaj bez političke borbe i ulaska u Skupštinu,“ naglasio je Radin za „Betu“

Nezadovoljni poljoprivrednici sa svih strana
Loše stanje u agraru je mnoge proizvođače poguralo da se aktiviraju politički. Jedan od najistaknutijih problema se tiče maline. Proizvođači negoduju zbog premalene cene otkupa, dok im još uvek nije isplaćen prošlogodišnji rod. Hladnjačari su takođe u problemu, mahom zbog nedostatka prostora i nemogućnosti da plasiraju proizvod dalje. Obe grupacije, i pored svojih neslaganja, su se sastajale sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Kako se ističe na različitim portalima, do zajedničkog rešenja još uvek nisu stigli.
Proizvođači ratarskih kultura takođe beleže „šarene“ uspehe, gde jednostavno nema pomaka ka boljem. Nepogodna situacija u Evropi, kao i neadekvatni kvalitet prinosa usled letnjih oluja, je rezultirala u desetkovanim njivama. Ratari će možda pokriti potrebe Srbije žitaricama i uljaricama, ali za izvoz i zaradu nisu najsigurniji.

Voće i povrće beleže pad za padom, takođe pretežno zbog nepogodne klime ove godine. Dodatno utiče i vraćanje pošiljki sa granica tokom izvoza zbog prisustva zabranjenih ili limitiranih pesticida. Na pijacama je potražnja velika sa skokom u cenama, a ni u preradi nema previše napretka.
Stočari i pčelari beleže probleme na mnogo frontova. Afrička kuga svinja je obustavila promet mnogim gazdinstvima, a vidan je uticaj i na stočnim pijacama, kao i manifestacijama vezanim za svinjsko meso. Kroz ovo prolaze i druge životinje, budući da, iako ne mogu da se zaraze, mogu bolest da prenesu na druge. Kod pčelara se najviše navodi činjenica da je mnogo falsifikovanih medova na tržištu, te da je potrebno preurediti privrednu granu iz korena.
Izvor: N1




