Naslovna Blog Pravite prirodno ulje? Onda odaberite pravo lekovito bilje!

Pravite prirodno ulje? Onda odaberite pravo lekovito bilje!

107
0

Leto je idealno vreme za pravljenje lekovitih ulja koja su korisna u svakoj kućnoj apoteci. Za pravljenje ovih ulja kod kuće potrebne su lekovite biljke, ulje (kao što su maslinovo, suncokretovo, bademovo, kokosovo ili ulje od semenki grožđa), malo vremena, i određeni uslovi za čuvanje – na suncu ili u mraku. Neke biljke je potrebno koristiti osušene, dok se druge koriste sveže ubrano. Vreme koje je potrebno da biljke puste svoja lekovita svojstva u ulje varira, zavisno od biljke.

Foto: Pixabay

Da bi se napravilo lekovito ulje, potrebno je staviti biljke u teglu, preliti ih odabranim uljem, i ostaviti određeni vremenski period da odstoji, obično između dve i šest nedelja, u zavisnosti od vrste biljaka. Nakon toga, ulja se cede i skladište na hladnom mestu bez mnogo svetlosti, a većina lekovitih ulja može trajati do godinu dana.

Za dobro ulje bolje bilje; spisak biljaka za overu

Kamilica

Ulje od kamilice pravi se tako što se osušeni cvetovi kamilice stave u teglu i preliju maslinovim uljem. Teglu treba držati na osunčanom mestu, a svaki dan je potrebno otvoriti teglu, promešati sadržaj i obrisati vlagu sa poklopca. Proces traje najmanje dve nedelje, nakon čega preparat dobija lepu žutu boju i miris kamilice. Ako se pravi sa bademovim uljem, ovaj proizvod je izuzetno pogodan za negu kože.

Photo by Victor Serban on Unsplash

Matičnjak

Ulje od matičnjaka priprema se slično kao i ulje od kamilice, s tim što mora da odstoji na sunčanom mestu od četiri do šest nedelja. Umesto poklopca, teglu je potrebno prekriti gazom. Ovo ulje je idealno za masaže kod problema sa reumom.

Majčina dušica

Ulje od majčine dušice pravi se tako što se cvetovi beru po sunčanom vremenu i odmah stave u staklenu flašu ili teglu, zatim se preliju hladno ceđenim maslinovim uljem i ostave na suncu dve nedelje. Ovaj preparat je koristan kod paralize, moždanog udara, multiple skleroze, atrofije mišića, reume i uganuća. Takođe, pozitivno utiče na raspoloženje, normalizuje rad srca, jača nerve, pomaže kod nesanice i menstrualnih grčeva.

Image by Sumeet Ahire from Pixabay

Neven

Ulje od nevena pravi se korišćenjem hladno ceđenog maslinovog ili bademovog ulja. Potrebno je staviti šaku sušenih cvetova nevena u teglu, preliti ih uljem, zatvoriti poklopcem i odložiti na tamno mesto na dve nedelje. Nakon što se procedi, proizvod se koristi za lečenje ekcema, akni i raznih kožnih infekcija.

Smilje

Ulje od smilja se pravi tako što se koriste sveži ili osušeni cvetovi, koji se preliju uljem po izboru i ostave da odstoje na suncu 45 dana. Proceđeno ulje treba čuvati na hladnom i tamnom mestu, ali ne u frižideru. Ono ima rok trajanja šest meseci i koristi se za negu kože, masažu, podsticanje mikrocirkulacije, stvaranje kolagena, tretman sportskih povreda, lakših opekotina i upaljenih vena.

Foto: Pixabay

Hajdučka trava

Ulje od hajdučke trave pravi se od svežih cvetova koji se ostave da uvenu jedan do dva dana. Tegla se napuni cvetovima i prelije maslinovim ili uljem od semenki grožđa. Finalni proizvod treba da stoji na tamnom mestu 45 dana, nakon čega se procedi u flašu od tamnog stakla.

Izvor: Dobro jutro