Država Srbija intenzivno sprovodi niz različitih mera ne bi li podstakla žene preduzetnice, pogotovo preduzetnice sa sela, da pokrenu sopstvenu proizvodnju ili uslužne delatnosti. Među najskorijim podsticajima je i nagradni konkurs Pošte Srbije „100 uspešnih poslovnih žena“. Cilj datog konkursa je bio da osnaži i promoviše žensko preduzetništvo konkretno u ruralnim sredinama. Među pobednicama datog konkursa su preduzetnice koje se aktivno bave proizvodnjom hrane i kozmetike, te tekstila i obuće, do trgovine, turizma i starih zanata.
Promocija preduzetnica ključna po ekonomiju
Po najnovijim informacijama, u Srbiji tek svako peto gazdinstvo ima ženu kao glavnog nosioca. Za žene, i konkretno za žene iz ruralnih i nerazvijenijih krajeva, je ključno da budu ekonomski nezavisne i da mogu startovati sopstveni biznis, kako tvrdi Zoran Đorđević, v.d. direktora Pošte Srbije.
„Mi smo sa ovim konkursom želeli da ženama pružimo mogućnost da se besplatno reklamiraju u Poštama Srbije. Pošta Srbije ima 1.534 objekta u kojima je moguće uraditi tako nešto,“ istakao je Đorđević. „Takođe, izradićemo jednu brošuru koja je modernog dizajna, koja opisuje i promoviše proizvode kojima se bave te žene.“
Direktorka Sektora za preduzetništvo Privredne komore Srbije Branislava Simanić da je po državu od velikog značaja negovati klimu za jednaki razvoj svakog biznisa. „Privredna komora Srbije godinama ženama pruža finansijsku i nefinansijsku podršku, jer je prepoznala žensko preduzetništvo kao snažan resurs samozapošljavanja,“ istakla je Simanić. „Mi njima pružamo podršku u poslovanju. Organizujemo za njih B2B sastanke, da izađu na strana tržišta, da izađu na sajmove, organizujemo različite edukacije.“
Fokus na preduzetnice sa sela koje imaju decu
Darija Kisić, ministarka za brigu o porodici i demografiju Srbije, osvrnula se na skorije izmene zakona koje dodatno pomažu preduzetnicama-majkama. „One izmene kojima će se omogućiti dodatna nova prava ženama preduzetnicama, a odnosi se na mogućnost da kada rode bebu nakon trećeg meseca pravo na odsustvo radi nege deteta imaju i njihovi supružnici.,“ istakla je Kisić. Dodala je da nove izmene omogućavaju preduzetnicama porodiljsko odsustvo od dve godine nakon rađanja trećeg (i više) deteta.
Sudeći po dostupnim podacima, preduzetnice sa srpskih sela uglavnom su srednjih godina, srednjeg stepena obrazovanja, udate su i imaju decu. U 55% slučajeva, žene u Srbiji kao glavnu motivaciju za pokretanje sopstvenog biznisa navode želju za ostvarivanjem većih prihoda.
Izvor: Beta
Pogledajte i: Tribina Žene, priroda i poljoprivreda u Kniću