Prvi slučajevi afričke kuge divljih svinja u Srbiji registrovani su u predelima prema Bugarskoj u Pirotskom upravnom okrugu i prema Rumuniji na delu područja opštine Kladovo.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je u skladu sa zakonskim ovlašćenjima i obavezama preduzelo je sve mere u cilju sprečavanja širenja i suzbijanja AKS u populaciji divljih svinja i prenošenja virusa na domaće svinje. Zbog trenutnih okolnosti angažovani su svi raspoloživi resursi kako veterinarskih, tako i lovnih organizacija.
U ovom ministarstvu navode da su preduzete mere pojačanog odstrela radi redukcije brojnosti divljih svinja na ugroženim područjima. Sprovodi se intenzivni nadzor, monitoring i dijagnostičko ispitivanja svih odstreljenih i uginulih divljih svinja, uz primenu neophodnih biosigurnosnih mera u lovištima.
Osim sprečavanje širenja bolesti u toku je i nadzor zdravstvenog stanja domaćih svinja, kako na ugroženim područjima, tako i na celoj teritoriji Republike Srbije.
Simtomi koje se javljaju kod obolelih životinja su povišena temperatura, gubitak apetita, nesigurnost u hodu, otežano disanje, krvavi prolivi, krvarenje po ušima, njušci, repu i ostalim delovima. Ukoliko se pomenuti simptomi primete potrebno je odmah pozvati veterinare.
Bolest afričke kuge svinja ne prenosi se na ljude. Zaražene životinje nije moguće lečiti, niti postoji zaštita vakcinacijom.