Trenutna akontna cena pšenice, koja iznosi 20 dinara po kilogramu, je neprihvatljiva domaćim proizvođačima. Cena je vidno niža u odnosu na prošlogodišnju, i ukoliko se ne promeni situacija, proizvođači će lagerovati prinose umesto da ih prodaju.
Prošlogodišnja cena pšenice viša
Kako podsećaju poljoprivrednici, u prethodnoj sezoni cena pšenice je iznosila 35 dinara po kilogramu. Zadružni savez Vojvodine je iskalkulisao koliko košta proizvodnja jednog kilograma pšenice u ovoj sezoni, na prinosu od 5 tona po hektaru. Istraživanje je obavljeno na parceli zemljoradničke zadruge „Graničar“ u Moroviću. Računica je iznosila 33 dinara po kilogramu. Po njihovim rečima, trenutno je tu cenu teško dostići.
„Cena inputa je bila formirana prošle godine na osnovu dobre cene pšenice od 35 dinara,“ izjavio je Janko Nikolić pri zemljoradničkoj zadruzi „Graničar“ iz Šida. „A ove godine najviše nas je koštalo đubrenje. Mnogi apeluju da se pšenica čuva ali kad je neko gladan mora da jede. A mi moramo da prodamo pšenicu kako bi finansirali dalju proizvodnju.“ Na parcelama ove zadruge pšenica je posejana na 690 hektara. Procenjuje se da će se prinosi kretati između 5 i 8 tona po hektaru.
Direktor zadruge „Žitoprodukt“ u Kikindi Marko Đurđulov je naglasio da je godina bila izuzetno teška za proizvodnju pšenice. Podsetićemo da je širom Srbije zbog obimnih padavina i zadržavanja vode došlo do odlaganja žetve i pojave drugih problema u vidu štetočina i bolesti. Po rečima Đurđulova, prinosi će se kretati između 4 i 5 tona po hektaru.
ZSV o prinosima
Iz Zadružnog saveza Vojvodine poručuju da su resornom ministarstvu predložili da dugoročno subvencioniše kamatu na kredite koje su zemljoradnici uzeli kod poslovnih banaka. Predsednica ZSV Jelena Nestorov Bizonj naglasila je da će rod pšenice ove godine iznositi 2.200.000 tona. Istakla je da je ovo povoljno, pošto je 1.200.000 tona dovoljno za potrebe srpskih građana.
Izvor: RTV