Fluktuiranje cene pšenice
Miloš Nikšić, suvlasnik kompanije „Nikša Agrar“, je za portal „Dobro Jutro“ obrazložio trenutno stanje cene pšenice i zašto je nepovoljno po organizatore proizvodnje. „Otkupljivači plaćaju akontnu cenu 19-20 dinara proizvođačima i to je nešto što se dešava. Na žalost, i na ceni od 20 dinara akonta po trenutnim tržišnim cenama to je minus za organizatore proizvodnje,“ istakao je Nikšić. „Pričamo o cenama sa PDV-om. Cene pšenice su pale tokom vikenda i nema nade da će se nešto bitnije dogoditi da budu u plusu.“
Na temu nestalnosti cene pšenice, Nikšić je naglasio da će se cena verovatno obračunavati u periodu od mesec dana. „Svi se nadamo u narednom nekom periodu, kada istekne ugovor između Rusije i Ukrajine o slobodnom transportu žitarica 15. jula, da se neće produžiti,“ dodao je. „Što bi na svetskim tržištima trebalo da prouzrokuje rast cena pšenice. Onda bi izvoznici nama organizatorima proizvodnje mogli da plate nešto više. I mi bismo mogli da platimo preko 20 dinara proizvođačima za konačnu cenu pšenice.“
Međutim, kako sagovornik naglašava, to su „samo špekulacije“ i u zavisnosti od prinosa, proizvođači pšenice su i dalje u minusu od 10-15 dinara. „U zavisnosti od prinosa, da li je zemlja u arendi i ko je sejao malo skuplje seme, realna cena je između 25-33 dinara, kako bi se bilo na nuli,“ dopunio je Nikšić.
Prinosi u padu
Nikšić se dotakao i količine prinosa za ovu godinu. Kako tvrdi, i oni su podbacili, sa prinosima koji su 1-2 tone po jutru manji od prethodne sezone. Dati pad je isto uticao na cenu. „Za dobit bi cena morala da bude od 33-35 dinara po kilogramu pšenice, što je u ovoj situaciji malo moguće,“ naglasio je. „Ovo na 20 dinara ili 21-22 ako i bude toliko, proizvođači su u minusu. Pogotovo što nema nikakvih rekordnih prinosa, nikakva specijalna godina nije. Još je rod podbacio, kvalitet je relativno loš naspram očekivanja. Prinosi su za ove prve otkose ispod proseka. Od 3 i nešto tone po jutru do 4,5 tona po jutru, što dovodi do toga da je nešto ispod četiri tone po jutru prosek.“ Nikšić je naglasio da je prošle godine prosečan prinos iznosio 4 – 4,5 tona iako je sezona bila sušna.
Izvor: Dobro Jutro