Klimatske promene imaju sve značajniji uticaj na poljoprivrednu proizvodnju, što je postalo jasno tek u poslednjih nekoliko decenija. Kako bi se ublažili efekti ovih promena, Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu pokrenuo je projekat pod nazivom „Klima Panonija“, koji ima za cilj prilagođavanje poljoprivredne prakse novim klimatskim uslovima. Projekat će početi u martu naredne godine i trajaće četiri godine. Osnovni zadatak projekta je da kroz inovativne agronomske modele prilagodi upotrebu poljoprivrednih alata i praksi klimatskim promenama.
Projekat „Klima Panonija“ identifikuje četiri glavna načina za ublažavanje klimatskih promena u poljoprivredi. Prvi način odnosi se na upravljanje vodama, odnosno efikasno korišćenje kišnice za poljoprivredne svrhe. Drugi način uključuje ozonizaciju vode koja se koristi za ishranu stoke, što bi trebalo da smanji emisiju metana, jednog od najvažnijih gasova staklene bašte, u atmosferu. Treći način bazira se na organskoj i regenerativnoj poljoprivredi, koja ima za cilj smanjenje karbonskog otiska u poljoprivredi. Četvrti i poslednji način obuhvata agrošumarstvo, odnosno kombinovanje biljaka niskog i visokog rasta, što doprinosi boljem iskorišćavanju zemljišta i resursa.
„Klima Panonija“ važan korak u pravom smeru
U okviru ovog projekta planirano je i razvijanje biznis modela koji će omogućiti poljoprivrednicima da ostvare koristi od novih praksi i tehnologija. Takođe, biće kreirana aplikacija koja će omogućiti poljoprivrednicima da se informišu o načinu na koji mogu da ublaže klimatske promene. Ovo će moći da urade primenjujući jednu od četiri identifikovane metode poljoprivredne proizvodnje. Ovaj pristup će pomoći da se poljoprivrednici aktivno uključe u borbu protiv klimatskih promena i prilagode svoje poslovanje novim uslovima.
Projekat okuplja 26 partnera iz regiona Panonske nizije, uključujući institucije iz Srbije, Hrvatske, Mađarske, Češke, Slovačke i Slovenije. Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu prvi put rukovodi projektom ove veličine, što je veliki uspeh za ovu instituciju. Projekat je finansiran od strane Evropske komisije kroz Innovation Action Horizon poziv, sa budžetom između 7 i 8 miliona evra.
Projekat ima značajnu naučnu vrednost, ne samo za Srbiju, već i za celokupnu evropsku poljoprivrednu zajednicu. Poljoprivredni fakultet i Srbija će odmah osetiti benefite projekta, jer će svi ključni sastanci i zadaci biti organizovani u Novom Sadu. Međutim, poljoprivrednici će rezultate i koristi ovih istraživanja osetiti tek kroz nekoliko godina, kada se nove tehnologije i modeli primene u praksi. „Klima Panonija“ je korak napred ka boljoj prilagođenosti poljoprivrede klimatskim promenama i ka stvaranju održivih sistema proizvodnje u regionu Panonske nizije.
Izvor: AgroTV