Pošiljka mandarina iz Hrvatske namenjena izvozu u Srbiju zaustavljena je na granici i uništena jer je utvrđeno da je prisutan nedozvoljeni pesticid hlorpirifos.
Sistem za brzu obaveštenost o bezbednosti hrane Evropske unije (RASFF) je saopštio da je u analizama mandarina uzetih 18. oktobra otkriven trag pesticida hlorpirifos u količini od 0,044 mg po kilogramu. Kao rezultat toga, naloženo je da se ove mandarine unište.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je potvrdilo da je ovo drugi slučaj sumnjivih pošiljki mandarina iz Hrvatske zbog prisustva istog pesticida. Prethodno, još jedna pošiljka je vraćena u Hrvatsku pre nego što je ova pošiljka bila uništena.
Hlorpirifos detaljnije
Hlorpirifos je hemijski spoj koji pripada grupi organofosfornih pesticida. Podsećamo da se ovaj pesticid i dalje često koristi u poljoprivredi za zaštitu biljaka od štetočina, kao što su insekti i grinje. Ovaj preparat deluje tako da ometa normalno funkcionisanje nervnog sistema štetočina, što dovodi do paralize i smrti. Pored poljoprivrede, ovaj pesticid se koristi i u različitim industrijskim i komercijalnim sektorima za suzbijanje štetočina.
Međutim, hlorpirifos je postao predmet zabrinutosti zbog njegovih potencijalno štetnih uticaja na ljudsko zdravlje i životnu sredinu. Dugotrajna izloženost ovom pesticidu može uzrokovati niz negativnih efekata, uključujući neurološke probleme, probleme sa disajnim putevima, poremećaje razvoja kod dece, kao i potencijalno povećan rizik od određenih bolesti. Zbog tih zabrinutosti, neka društva i zemlje su preduzele korake kako bi ograničile ili potpuno zabranile upotrebu hlorpirifosa, a istraživanja se nastavljaju kako bi se bolje razumeli njegovi efekti na zdravlje i okolinu.
Treba naglasiti da je hlorpirifos zabranjen u Evropskoj uniji. Ova zabrana stupila je na snagu 31. januara 2020. godine. Glavni razlog za zabranu bili su ozbiljni efekti na zdravlje ljudi, posebno dece i trudnica.
Evropska agencija za hemikalije (ECHA) i Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) su proučavale i ocenile podatke o pesticidu. Donešen je zaključak da postoji rizik po zdravlje ljudi. Neki od efekata dugotrajne izloženosti ovom pesticidu uključuju neurološke probleme, posebno kod dece. Mogući su i poremećaji razvoja, a postoji i potencijalno povećan rizik od određenih bolesti.
Odluka o zabrani hlorpirifosa u EU deo je šireg napora da se smanje rizici od izlaganja štetnim pesticidima i zaštiti zdravlje i bezbednost građana. Kod nas je korišćenje ovog pesticida na ekonomski značajnim biljnim kulturama zabranjeno prošle godine, sa izuzetkom šećerne repe.
Izvor: RTS