11343332030786304548

Rakija s belim ljiljanom – proizvod za primetiti

Link kopiran u privremenu memoriju!

Slavica Janković iz Vlaškog Polja kod Mladenovca već godinama suši voće i pravi zimnicu za prodaju. Međutim, pre nekoliko godina počela je da se interesuje za lekovite biljke i proizvodi tinkture i ulja. Njeno prvo iskustvo sa lekovitim biljem bilo je motivisano ličnim zdravstvenim problemom. Trpela je bolove u kuku, pa joj je jedna starija komšinica preporučila da koristi rakiju s belim ljiljanom za masažu bolnih zglobova, kostiju i mišića. Slavica je odlučila da isproba ovaj narodni lek i ubrzo je osetila poboljšanje. Od tada je počela da koristi i druge lekovite biljke i plodove iz prirode, prvo za svoju porodicu, a potom i za druge.

Matt 0klprqnenq4 Unsplash
Photo by Matt on Unsplash

Jedan od njenih najpoznatijih proizvoda je upravo rakija s ljiljanom. Slavica je zasadila beli ljiljan u svojoj bašti kako bi uvek imala potrebne sastojke. Priprema se tako što cvetove stavlja u flašu s komovicom, ostavljajući ih da stoje 40 dana. Iako je originalni recept zahtevao da se rakija procedi nakon tog perioda, ona odlučuje da cvetove ostavi u flaši. Pored ljiljana, Slavica koristi i neven, koji takođe ostavlja u rakiji, ali pravi i mast od ove biljke. Neven stavlja i u maslinovo ulje, kao i lavandu, koje su korisne za negu kože.

„Sa belim ljiljanom se može!“

Njeni proizvodi imaju široku primenu. Ulje od lavande se preporučuje za opuštanje posle tuširanja i tretman fleka na koži, dok neven pomaže kod akni, posekotina i povreda. Slavica napominje da bilo koji šumski plod, ako se ostavi u rakiji, može postati napitak ili sredstvo za masažu koje pomaže u različitim zdravstvenim problemima. Lično, ona uvek ostavlja dren u rakiji jer veruje da pomaže u čišćenju krvi. Neven u rakiji koristi se za tretman želuca, jetre i žuči. Na svakoj flaši ispisuje koja biljka pomaže za koju bolest, kako bi kupci znali šta uzimaju.

Slavica i njen suprug Ljubomir počeli su ovaj posao pre desetak godina kada su oboje ostali bez posla. Na svom malom imanju, uz voćnjak, pozajmili su novac kako bi kupili sušaru za voće. Nakon mnogo neuspešnih pokušaja, uspeli su da savladaju proces sušenja voća i ponudili tržištu sušene jabuke, šljive, kruške i kajsije. Slično tome, Slavica je posvetila mnogo vremena i truda proučavanju lekovitih biljaka i njihove primene, pažljivo istražujući svaku biljku pre nego što je uključi u svoje proizvode.

Danas, njena “lekovita zimnica” postaje sve popularnija, jer sve više ljudi traži prirodne lekove i preparate za različite zdravstvene probleme.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi