Odluka države Srbije da na području Surčina gradi Nacionalni stadion i kompleks za međunarodnu izložbu EXPO Belgrade 2027. godine rezultirala je značajnim porastom vrednosti zemljišta u tom području. Nekadašnje poljoprivredne parcele, uključujući njive, šume i kanale, preoblikovane su u građevinsku zonu usvajanjem novih planskih dokumenata. Ovaj proces značajno je povećao vrednost zemljišta, a prema proceni Poreske uprave, ono sada iznosi oko 500.000 evra po hektaru. Troškovi eksproprijacije zemljišta za ove projekte dostižu cifru od oko 12 miliona evra.
Veliki deo zemljišta na kojem će se realizovati ovi projekti bio je u državnom vlasništvu, ali je zona gradnje obuhvatila i privatne parcele, uključujući zemljište u vlasništvu kompanije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, “Al Dahra”. Ova kompanija je 2018. godine, kroz proces privatizacije, kupila deo imovine Poljoprivrednog kombinata Beograd (PKB), uključujući i poljoprivredno zemljište u Surčinu. Do privatizacije, PKB je upravljao sa oko 30.000 hektara poljoprivredne zemlje u više opština, uključujući Surčin, Palilulu i Zrenjanin. Kompaniji “Al Dahra” prodato je 17.000 hektara, dok je deo izuzet iz privatizacije jer je planirano za buduće potrebe države.
Preskupi hektar zemljišta; šta sad?
Poreska uprava je cenu zemljišta u Surčinu procenila na osnovu cena postignutih tokom 2022. i 2023. godine u prodajama nepokretnosti na sličnim lokacijama. Cena od 6.174 dinara po kvadratnom metru (oko 50 evra) utvrđena je bez fizičkog izlaska na teren. Prema dostupnim podacima, u opštini Surčin je tokom 2023. godine obavljeno oko 400 kupoprodaja građevinskog zemljišta. Cene su varirale, od najnižih 18.000 evra do najviših dva miliona evra po hektaru, zavisno od lokacije i statusa zemljišta.
Zemljište u Surčinu koje je obuhvaćeno projektima Nacionalnog stadiona i EXPO 2027. dalo je novi značaj ovom delu Beograda. Podsećamo, on je prethodno bio gotovo isključivo poljoprivredna oblast. Planovi za izgradnju stadiona i sajamskog kompleksa značajno su podigli vrednost zemljišta. Pritom, sama eksproprijacija istog uključuje i privatne vlasnike, poput “Al Dahre”, što dodatno komplikuje postupak otkupa i vrednovanja nekretnina.
Izvor: Agronews