Gajenje koštičavih voćnih vrsta je potencijalno visoko profitabilno i kao takvo je veoma značajno za individualne poljoprivredne proizvođače u Srbiji. Proizvođači zahtevaju sve bolji kvalitet plodova i veći prinos, a oni se ne mogu ostvariti bez adekvatnih i pravovremeno izvedenih mera zaštite i ishrane.
Tretmane treba izvoditi na osnovu procenjene opasnosti od prouzrokovača biljnih bolesti ili štetnih insekata u korelaciji sa trenutnim i predviđenim vremenskim uslovima.
Za razvoj biljnih bolesti neophodne su:
- Osetljiva fenofaza domaćina
- Prisutnost patogena
- Povoljni klimatski uslovi
Kada su oni optimalni za razvoj parazita, njihova agresivnost je maksimalna sa gubicima najvišeg stepena.
Od najvećeg značaja su:
- Pravilno određivanje momenta tretiranja
- Kvalitet izvedenog tretiranja
- Adekvatan izbor sredstva za zaštitu bilja
Gljive iz roda Monilinia predstavljaju patogene koji svake godine nanose najveće gubitke u prinosima koštičavih voćnih vrsta. U kišovitim godinama štetnost je izuzetno visoka, ako se uzme u obzir sušenje cvetova, grančica i trulež plodova.
Karakteristični simptomi se javljaju:
- U prvom delu vegetacije u vidu sušenja cvetova i grančica
- U drugom delu vegetacije kao truleži plodova
Palež cvetova i sušenje grančica koštičavog voća (Monilinia laxa)
Gljiva prezimljava u mumificiranim plodovima ili kao micelija u rak-ranama mladara. Formirane konidije se do mesta infekcije raznose vetrom i kišom.
Konidije dospevaju na cvet, gde klijaju i ostvaruju infekciju. Infekcija cveta se najčešće dešava preko žiga tučka, što i predstavlja osnovni način zaraze. Nakon 3-7 dana od infekcije dolazi do pojave prvih znakova nekroze. Optimalne temperature za ostvarivanje infekcije su 22-25°C, pri kojima je dovoljna vlažnost od 3-4h. Infekcije cveta se ostvaruju i na temperaturama nižim od 10°C, ako kišni period traje duže od 24h. Koštičave voćne vrste se razlikuju prema osetljivosti cveta na infekciju. Najosetljivija je kajsija, a zatim trešnja, breskva, višnja i šljiva.
Prvi tretman fungicidima se preporučuje u fenofazi početka cvetanja (10 – 20% otvorenih cvetova), a drugi u fenofazi punog cvetanja (100% otvorenih cvetova).
U uslovima ekstremno loših klimatskih prilika treba izvesti i treće tretiranje u fenofazi precvetavanja.
Kao izuzetno efikasne preporučujemo fungicide:
- Morezmo (0,08-0,1%)
- Diverto (0,05%)
- Ciprodex(0,05%)
- Signum (0,075%).
Autor: dr Predrag Milovanović, stručna podrška za voćarstvo i vinogradarstvo, Agrosava