Momčilo Aćimović, poljoprivrednik, gaji autohtone rase svinja već 20 godina. Prvo je počeo sa mangulicama, da bi zatim uveo i Moravku i Resavku sortu. Kako nam je Momčilo rekao, on je možda i jedini u Srbiji na čijem gazdinstvu su zajedno ove tri rase svinja.
Mangulica spada u rasu masnih svinja, ima oko 20% mesa. Postoje tri soja mangulice: sremska crna, mađarska bela i rumunska žuta. Sremska crna mangulica je srpska autohtona rasa i ima dobre osobine kada govorimo o mesu i masti. Mangulice su dobre majke, otporne. Momčilo je prvu mangulicu kupio u Zasavici 2006.godine.
Moravke i Resavke su nastale u isto vreme ukrštanjem različitih vrsta svinja. Resavka je šarenog tipa, a dobila je ime po dolini Resave. Moravka je crna, ima 10% više mesa od mangulice, brže raste i, takođe, su dobre majke.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=OjrOfI2tKFU[/embedyt]
Kako nam je Momčilo objasnio, mangulica je trenutno na zavidnom nivou, i skoro pa da više ni nije ugrožena vrsta. Resavka, nažalost, ugrožena vrsta. Naime, u Srbiji ima samo oko 350 krmača, a ljudi su ih slabo održavali. Momčilo je naveo i problem nerasti, jer je mali krug svinja za ukrštavanje. Moravka je u povoljnijoj situaciji od Resavke, jer se zadnjih nekoliko godina razmnožavala.
Momčilo sarađuje sa stručnjacima koji se bave autohtonim svinjama, kao i Institutom za stočarstvo. Kako prerada mesa za autohtone sorte nije toliko aktuelna, Momčilo je objasnio zašto je to slučaj. Naime, trebalo bi da ljude koji se bave autohtonim sortama puste da ostanu prijavljina na gazdinstvima na kojima su i na kojima rade, a ne da se preregistruju na druga gazdinstva.
Da bi se poljoprivrednici sami bavili preradom mesa pored ogromnog truda i posvećivanja potrebne su i velike količine novca. Pored kupovine opreme za preradu mesa u gazdinstvima, potrebno je proizvoditi i hranu za svinje, ali ih i čuvati i negovati.
Momčilo je, na pitanje o tome kako mladima može da se pomogne rekao: “Mladima država treba da da sve i ne traži ništa…Da im pomogne maksimalno…”