Tržište Srbije je u toku aktuelnog zimskog i prazničnog posta dobro snabdeveno kada su u pitanju em domaća, em uvozna riba.
Stručnjaci u ovoj industriji predviđaju da bi do Božića trebalo biti dovoljno šarana u ribarnicama, budući da je to tradicionalno vreme kada se ovaj tip ribe najviše konzumira. Nakon praznika, moglo bi doći do ponovnih nestašica, iako ne u obimu kao prethodnih godina, jer se, kako saznajemo, beleži smanjenje potražnje za ribom.
Prema informacijama Kruma Anastasova, direktora ribnjaka “Kapetanski rit” iz Kanjiže i predsednika Grupacije za ribarstvo, proizvodnja šarana se održava na istom ili čak nižem nivou u poređenju sa prošlogodišnjom. Ipak, značajne količine šarana se uvoze iz nekoliko zemalja u okruženju, članica Evropske unije, kao što su Mađarska, Hrvatska i Bugarska.
„Kvalitet ribe koju mi proizvodimo sigurno je najbolji u Evropi. Hrani se kontrolisanom hranom. A sudeći po rezultatima ispitivanja Instituta za tehnologiju mesa svi parametri poput pesticida, teških metala, antibiotika su mnogo niži nego što je dozvoljeno,“ veli Anastasov.
„Da se kupi riba i sačuva ribarstvo“
Prema njegovim rečima, trebalo bi učiniti sve da opstane domaće ribarstvo. Naposletku, Srbija ima veliku tradiciju u proizvodnji šarana. Anastasov tim povodom preporučuje potrošačima da biraju domaćeg šarana, zbog kvaliteta.
Prema informacijama iz ribarnica, ponuda morske i slatkovodne ribe trenutno je izuzetna. Međutim, preporuka za kupce je da pre donošenja odluke provere deklaracije kako bi saznali poreklo ribe i da li je prethodno bila zamrzavana. Samo tako će biti sigurni u kvalitet. Veterinarska inspekcija je nedavno najavila sprovođenje vanrednih kontrola prodaje sveže i smrznute ribe. Provera se vrši u svim registrovanim objektima tokom božićnog posta, zbog povećanog prometa.
„Tokom kontrole, veterinarski inspektori će proveravati potvrde o nabavci ribe, sledljivost, deklaracije, način rukovanja ribom, kao i temperaturni režim skladištenja,“ naglašavaju iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. U istom saopštenju stoji i da se planira kontrola roka upotrebe, kao i da se riba uzorkuje i šalje u ovlašćene laboratorije.
Pametna kupovina ribe: saveti stručnjaka
Kupcima se preporučuje pažljivo posmatranje ribe, uz proveru mirisa, očiju, škrga, kože i mesa. Veterinarska inspekcija naglašava važnost kupovine ribe u ribarnicama s jasnim podacima o poreklu i vrsti. Pritom strogo preporučuje isključivo kupovinu u registrovanim objektima.
Nakon šarana, pastrmka i som su trenutno najtraženiji. Sa druge strane, pangasijus beleži pad prodaje zbog brige kupaca o potencijalnom sadržaju teških metala. Fileti oslića i orada su među popularnim izborima. Norveški losos dominira u ponudi, dok se domaća losos pastrmka proizvodi kod nas po nešto višoj ceni.
Izvor: Politika