U Mostaru se održava trodnevni Ruralni parlament Balkana paralelno sa Balkanskim samitom hrane (Balkan Food Summit) koji okuplja preko 80 učesnika, javlja AgroKlub.
Učesnici događaja su stručnjaci iz BiH, Srbije, Hrvatske, Albanije, Severne Makedonije i Crne Gore. Prisutni su i članovi drugih evropskih mreža, među kojima su predstavnici civilnog društva, te različitih ministarstava poljoprivrede, nacionalnih vlada, organizacija i institucija Evropske Unije, kao i nezaobilazni lokalni i regionalni proizvođači hrane.
Na Samitu će se razgovarati o mnoštvu tema, gde su ključne primena Zelene agende i EU Leader pristupa. Ostale teme uključuju sigurnost hrane, izazove i prilike žena i mladih preduzetnika u ruralnim područjima, i ruralnu gastronomiju kao opcija za održivi razvoj. „Želja nam je da skrenemo pažnju na potencijale i rešavanje problema s kojima se susreću proizvođači, dominantno poljoprivrednici,“ rekao je predsednik Ruralne mreže za razvoj BiH uoči početka Parlamenta. „Te adresiramo te probleme ka institucijama koji kreiraju politiku i donose odluke.“
Planovi ruralnih mreža
Petar Gjorgievski, predsednik Balkanske ruralne mreže za razvoj (BRDN), naglasio je da je potreno održavati Ruralni parlament Balkana kao alat za zagovaranje i lobiranje za ruralne zajednice. „Proteklih godina stekli smo znanje, kako interno tako i na osnovu partnerskih odnosa, o tome kako se realizuju projekti i programi u praksi, a to iskustvo prenosimo na naše članove kako bi i oni stekli iskustva koja će pomoći mrežama i njihovim članovima da postanu efikasniji u svakodnevnom radu i aktivniji u lokalnim razvojnim procesima“, dodao je Gjorgievski.
On smatra kako će BRDN značajno doprineti svesti javnosti da je ruralnom razvoju potreban novi sistemski pristup. Uvođenjem istog bi se uskladili stavovi i aktivnosti sa pristupima i strukturom EU.
Širenje informacija je glavna uloga ruralnih mreža. Njihovo delovanje je na lokalnom nivou, ali informisanost treba da pokriva i organizacije, institucije, poljoprivrednike i ruralno stanovništvo. „Naš region Zapadnog Balkana je najčistiji u Evropi,“ naglasio je Boban Ilić, generalni sekretar Stalne radne grupe za regionalni ruralni razvoj. „A pošto smo tako mali treba da delujemo kao celina i da se podržavamo i lobiramo jedni za druge.“
Izvor: AgroKlub