„Bolja zemlja“ je posetila 91. Međunarodni sajam poljoprivrede u Novom Sadu, sa svim svojim novitetima, pogotovo na polju mehanizacije i moderne tehnologije. Srđan je porazgovarao sa par predstavnika poljoprivrednih pregalaca na polju pametne proizvodnje, a i par prijatelja pride se pronašlo pri ruci. Za ovaj Sajam, rešili smo da porazgovaramo sa stručnim licima firmi „MBV“, „SL Agrosolution“, „Alu Markom Solar“ i „AgroTECH“.
MBV na vrhuncu zadatka
Marko Marković, naš novi prijatelj i prethodni gost „Bolje zemlje“, sa ponosom je stajao ispred najnovijeg modela Ilgi kratke tanjirače, serije Atego. Kako ističe, ovaj model se isporučuje sa podvozom ili bez istog, a može da ima i seckalicu biljnih ostataka ispred. U poređenju sa prethodnom tanjiračom, modelom Aragon, ova mašina predstavlja vidno poboljšanje na više nivoa.
Kovani nosači su takođe novitet koji Aragon nema, a Atego poseduje. Kako navodi Marković, ovi nosači su toliko jaki da će „verovatno nadživeti i svog vlasnika pre nego što puknu“. Nakon ove koloritne izjave, saznali smo od našeg sagovornika da se na ovu mašinu daje garancija od tri godine, kao i da postoje subvencije za nabavku iste.
Prodaja, naglašava sagovornik, ide jako dobro i u principu se sve traži, pogotovo prskalice. Sajam svakako ne bi bio Sajam da se kupovine ovakvih kvalitetnih mašina ne obavljaju, te ni ne sumnjamo da je „MBV“ ostvario dobar učinak.
Sajam u znaku pametne poljoprivrede
„SL Agrosolution“ je još jedna destinacija naše ekipe tokom trajanja Sajma, a na štandu iste nas je ugostio Vladimir Zokić. Srđan je sa našim sagovornikom razmenio par reči o sistemima za navigaciju najnovije generacije. Kako je apostrofirao Zokić, navigacija koju ova firma plasira se može instalirati na apsolutno sve modele traktora trenutno na našim njivama.
Sa sistemima proizvođača „FJDynamics“, i mala i velika gazdinstva podjednako mogu da odrađuju poljoprivredne poslove sa preciznošću u centimetar. Rad je utoliko olakšan što se koristi Android kao operativni sistem. „SL Agrosolution“ nudi i obuku poljoprivrednicima koji žele da nabave jedan ovakav sistem. A cena? Pa, za ove uslove znatno manja nego pre samo pola decenije – oko 5.200 evra bez PDV-a, uz dve godine garancije. Agrar ide napred, a „SL Agrosolution“ je znak da se u Srbiji trendovi i te kako prate.
Sajam u znaku održive energije
A kad smo kod trendova, svakako treba istaći i sve češće korišćenje solarne energije. Domaća firma „Alu Markom Solar“ je tu da pokrije sve agrarne potrebe za fotonaponskim panelima i čistom, sunčevom energijom, a sa našim Srđanom je o tome pričao Boris Karić.
Kao predstavnik firme „Alu Markom Solar“ i student pred završavanjem studija, Karić je predstavio solarnu prikolicu snage od 33 kW, impresivnih dimenzija 19m x 8m. Firma u kojoj Karić zdušno radi obavlja sve, od instalacije do servisiranja solarnih prikolica. Obuka, kako ističe naš mladi sagovornik, nije komplikovana i svaki paor može u nekoliko koraka da nauči kako da koristi ove sisteme. Garancije variraju od 8-10 ili 8-12 godina (za baterije i inventar prikolice) do čak 25 godina (za same panele). Jer napredak zahteva kvalitet i pokriće na svakom nivou.
Austrijski kvalitet
A nivoi koji se pokrivaju su mnogi, te treba istaći za kraj i kvalitetne, moderne traktore koji ne smeju izostati na našim njivama. Jedan austrijski traktor je „posetio“ Sajam – konkretno Steyr-ov model 4120 Plus. Siniša Rudić, predstavnik firme „AgroTECH“, nas je „upoznao“ sa ovom „zverkom“ iz „zemlje Habsburgovaca“, i karakteristike ovog traktora su toliko impresivne da nam nisu potrebni više navodnici:
- S-Control 2 menjač sa elektro reverzerom 24×24 brzine
- Elektro uključenje prednje vuče
- Nominalna snaga 120 KS
- Zapremina motora 3.600 cm3
- Standard izduvnih gasova STAGE V
- PVT 540/540E/1000
- Mehanička kontrola sa dugmetom za brzo dizanje i spuštanje
- 3 para hid. priključaka sa mehaničkom kontrolom
- Kapacitet hidraulične pumpe 821/min
- Prednji blatobrani dinamički
- Zadnji blatobrani sa ekstenzijom
- Klima uređaj
- Bluetooth radio
- 6 radnih svetla
- Retrovizori teleskopski
- Vazdušno sedište – zakretno u desnu stranu
- Rotaciono svetlo
- Klizna poteznica automatska
- Donja klateća poteznica
- Poprečna poteznica.
Naravno, mnogo toga je još pomenuto povodom Steyr 4210 Plus traktora. No, o tome, i o ostalim sajamskim prilozima, možete saznati overom našeg zvaničnog YouTube kanala.