Otvaramo sezonu! I to na najbolji mogući način, pride. Ekipa „Bolje zemlje“ je rešila da poseti Osečinu – taman za 19. po redu Sajam šljiva. I kako to dolikuje, naš i vaš Srđan je poveo razgovor sa zavidnim brojem stručnjaka, proizvođača, uzgajivača i konzumenata. Što bi on rekao, „ajmo mi dalje“ pa da vidimo o čemu je reč.
Proizvodi od šljiva – samo prirodno!
Selo Lopate kod Osečine je dom Radovana Damjanovića, krcat kvalitetnim proizvodima od šljive. Njegov „šljiveni kolač“, presovan i sušen, je nama zapao za oko, ali je daleko od jedinog proizvoda u ponudi. Sve, od kompota do suvih šljiva, je bilo tu. Damjanović je majstor svog zanata, što dokazuje činjenica da već 35 godina proizvodi i šljive i raznorazna jela i pića od iste. Ali, kako ističe, ne bavi se samo time – njegovo gazdinstvo uključuje i ratarske i povrtarske kulture. A sve se, prema njegovim rečima, obavlja u sklopu porodice.
A porodično rade i Ilići, čiji asortiman proizvoda je impresivan – kompoti, slatka, destilati, čak i kolač od šljiva. Već tri generacije se ova porodica predano bavi šljivarstvom, ističe izlagač Milan Ilić, a kako stoje stvari, nastaviće se i kroz četvrtu. Ilić je apostrofirao da uglavnom proizvode plasiraju na domaćem tržištu, a nije se libio ni da istakne koji je ključni problem proizvođača iz okoline Osečine – manjak sistema za navodnjavanje. Prema njegovim rečima, postoje subvencije za sisteme, ali manjak je edukovanih šljivara na tom polju, što bi trebalo da se promeni. No, dokle god može da plasira kvalitetne proizvode širom Srbije, zadovoljan je.
Svoje proizvode širom Srbije plasira i Goran Simić, vlasnik firme „Simić Voće Plus“ koji takođe 35 godina obavlja poslove vezane za šljivu, ali ne na način koji biste pretpostavili. Naime, njegov kapitalni proizvod, odnosno preciznije niz proizvoda, uključuje čokoladiranje suve šljive, ali i drugog suvog voća. Kod njega će se u crnoj, prirodnoj i nikako mlečnoj čokoladi, pronaći umočene suva šljiva, kajsija, višnja, te suva šljiva sa orahom, bademom ili lešnikom u jezgru, te samostalno čokoladirani lešnici, bademi i orasi, itd. Sve posno, sve zdravo, sve prirodno i bez aditiva. Dakako je tu i rakija, ali fokus na ovom Sajmu su uglavnom bile voćke optočene čokoladom.
Malo mesa nije na odmet
Fokus, naravno, nije bio samo na šljivama, pa čak ni na samom voću. To je dokazao Dragan Stojanović, vlasnik firme „Budućnost“ iz Mačkata kod Čajetine. Njegovo suvo meso je dotaklo organizatore Sajma do te mere da ga već godinama zovu kao gosta. Kažemo „godinama“ jer i njegova porodica već četiri generacije, poput Ilića, obavlja svoj posao savesno. Koliko savesno? Izlistaćemo samo deo proizvoda koje je Srđan imao čast da primeti (a neke i da proba):
- Kulen u kati
- Sremska kobasica
- Pančeta
- Bela slanina (sa svinjskih leđa)
- Domaća kobasica, goveđa koliko i svinjska
- Čajna kobasica
- Svinjski file
- Klasična slanina
- Suvi vrat
- Pečenica
- Sudžuk.
Prema njegovim rečima, ceo proces, od uzgoja životinja do sušenja mesa i prerade, se obavlja „starinski“. To znači da proizvodi nemaju ni trunke hemije u sebi, sem možda malo prirodne soli dodate zarad ukusa. Kako naš sagovornik jasno i nedvosmisleno ističe, sirovina je ključ. Bez kvalitetne sirovine nema kvalitetnog proizvoda. A kao stručnjak koji se decenijama ovime bavi, i te kako zna o čemu priča, a mi mu verujemo na reč – i na delo.
Direktno od stručnjakinja! „Agrosava“ o zaštiti voća
I kad smo već kod reči (i dela) struke, treba istaći i naše prijatelje iz „Agrosave“ koji već tradicionalno učestvuju na Sajmu u Osečini. Dve stručnjakinje, Jovanka Petrović i Milana Janićijević, su naoružane prospektima delile savete svim zainteresovanim prolaznicima. Petrovićeva je istakla kako je ova godina bila „uzbudljiva“ za proizvodnju. Apostrofirala je koliko su varijacije u temperaturi, te smena mraza i suše, uticale na razne prinose, sa posebnim fokusom na šljivi. Navela je kako je ova voćna kultura izdržljivija od ostalog voća, barem što se temperaturnog minusa tiče. Ali svakako je dodala kako ništa ne sme da se radi bez propisne zaštite od vremena, gljivičnih oboljenja i štetočina.
Reč-dve o štetočinama je podelila i Janićijevićeva dok je predstavljala našim gledaocima preparat „Zakon“. Prema njenom stručnom mišljenju, ovaj proizvod je jedan od trenutno najdelotvornijih za borbu protiv smotavaca, sovica i moljaca. Iz „Agrosave“ je došao podatak da se upravo „Zakon“ najviše prodavao i masovno primenjivao – nekad sam, a nekad u kombinaciji sa takođe delotvornim preparatom „Sever“.
Više o svim ovim temama tokom našeg ostanka u Osečini možete da naučite ako ispratite zvanični YouTube kanal „Bolje zemlje“. Čekamo vas!