Koliko je agrar u opasnosti što se tiče nivoa soli u različitim tipovima zemljišta? Koje nagrade su mladi poljoprivrednici Novog Sada dobili? Šta je sa malinarima u Arilju? Koja je to radionica održana u Kikindi? O svim ovim vestima saznajte u redovima ispod.
Kakva je to salinizacija zemljišta, i kog je Novi Sad nagradio?
Salinizacija zemljišta postaje sve ozbiljniji globalni problem, prema izveštaju FAO-a. Dotični izveštaj ukazuje na to da više od 1,4 milijarde hektara zemljišta širom sveta ima visoku koncentraciju soli. Ovo obuhvata preko 10% ukupne površine Zemlje i utiče na 10,7% obradivog zemljišta, što uključuje navodnjavane i kišom zalivane useve. Salinizacija zemljišta je posebno izražena u zemljama poput Avganistana, Australije, Argentine, Kine, Rusije i drugih. Ovaj proces, podstaknut neadekvatnom drenažom, prekomernom upotrebom đubriva i klimatskim promenama, negativno utiče na plodnost tla i rast biljaka. FAO predlaže održive strategije za upravljanje salinizovanim područjima kako bi se sprečila dalja degradacija zemljišta.
Na Novosadskom sajmu uručene su nagrade mladim poljoprivrednicima za inovativan doprinos poljoprivredi. Konferenciju je organizovalo udruženje „Poljoprivrednici nove generacije”, sa ciljem afirmacije mladih i njihove integracije u savremene poljoprivredne trendove. Laureati, uključujući mlade iz raznih delova Srbije, dobili su priznanja za unapređenja svojih gazdinstava. Posebno je istaknuta nagrada „Mlada nada srpskog agrara“, dodeljena Branislavu Šćekiću iz Belegiša. Konferenciju je podržalo 45 agrarnih kompanija i Grad Novi Sad, a prisutni su bili predstavnici ministarstva, pokrajinskih sekretarijata i drugih relevantnih institucija.
Mišljenja malinara, podučavanje Kikinđana
U Arilju je održan sastanak malinara i predstavnika Ministarstva poljoprivrede, gde je glavna tema bila doplata za rod iz 2024. i predlog cene za 2025. godinu. Malinari su zahtevali doplatu od 50 dinara po kilogramu i projekciju cene za narednu godinu, s ciljem da cena pokrije troškove proizvodnje i osigura zaradu. Predložena cena od 400 dinara po kilogramu smatra se prihvatljivom, ali su malinari insistirali da najviša postignuta cena tokom berbe bude i krajnja, kako bi se izbegle situacije snižavanja cena poput one iz 2022. godine. Takođe, naglašena je potreba za povećanjem produktivnosti kako bi se srpsko malinarstvo održalo konkurentnim na tržištu.
U Bašaidu je organizovana edukativna radionica i akcija pošumljavanja u okviru projekta Pokreta gorana Kikinde. Učenici osnovne škole „1. oktobar“ učili su o značaju očuvanja prirode, razvrstavanju otpada i klimatskim promenama. Nakon radionice, zasadili su sadnice u Dudovom gaju, doprinoseći pošumljavanju svog sela. Aktivnosti su deo šireg projekta razvoja ekološke svesti među mladima, podržanog od strane Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu.