Na 61. Skupštini Stalne radne grupe za ruralni razvoj zemalja Jugoistočne Evrope (SWG/RRD), održanoj u Budimpešti, Republika Srbija potvrdila je posvećenost saradnji sa zemljama regiona i članicama Evropske unije u narednom petogodišnjem periodu. Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Livija Pavićević, naglasila je važnost usklađivanja sa politikama EU, posebno u okviru Poglavlja 11 („Poljoprivreda i ruralni razvoj“), Poglavlja 12 („Bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika“) i Poglavlja 13 („Ribarstvo i akvakultura“).
Ministarstvo poljoprivrede intenzivno radi na prilagođavanju zakonodavnog okvira kroz pripremu i usvajanje relevantnih propisa. U proceduri su izmene Zakona o priznavanju sorti poljoprivrednog bilja i Zakona o reproduktivnom materijalu šumskog drveća, dok je javna rasprava za Zakon o semenu i sadnom materijalu poljoprivrednog i ukrasnog bilja nedavno završena. Dodatno, pripremaju se nacrti zakona o službenim kontrolama, bezbednosti hrane, hrani za životinje i zdravlju životinja, što potvrđuje intenzitet aktivnosti na usklađivanju domaćeg zakonodavstva sa standardima EU.
Tokom Skupštine predstavljeni su zaključci 18. godišnjeg sastanka ministara poljoprivrede Jugoistočne Evrope, održanog u Skoplju, kao i rezultati samita Berlinskog procesa i Hamburške konferencije o održivosti. Članice SWG/RRD izložile su planirane aktivnosti u vezi sa realizacijom usvojenih zaključaka, dok su partneri poput FAO i GIZ-a predstavili novosti u okviru zajedničkih projekata.
Napredak poljoprivrede samo uz međupovezanost
Skupština je organizovana pod pokroviteljstvom mađarskog Ministarstva poljoprivrede i SWG-a. Delegaciju Srbije činili su:
- državni sekretar Pavićević;
- pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju i evropske integracije Anja Javor;
- savetnik premijera za poljoprivredu Danilo Golubović.
Usvojeni zaključci naglašavaju potrebu za regionalnom saradnjom u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja. Srbija se obavezala na dalju implementaciju preporuka iz Zajedničke deklaracije o hrani i poljoprivredi, usvojene u Skoplju 2024. godine. Ovi napori uključuju jačanje bezbednosti hrane, unapređenje veterinarske i fitosanitarne politike, kao i postizanje održivosti u sektoru ribarstva i akvakulture.
Prezentovani rezultati potvrđuju značaj regionalnih inicijativa za razvoj poljoprivrede, dok je saradnja s međunarodnim organizacijama ključna za implementaciju ovih politika. Ovakvi skupovi pružaju okvir za unapređenje poljoprivrednog sektora, jačanje regionalne povezanosti i usklađivanje s evropskim standardima.
Izvor: AgroTV