Naslovna Poljoprivreda Saradnja sa Francuskom: poljoprivreda jedan od ključnih sektora

Saradnja sa Francuskom: poljoprivreda jedan od ključnih sektora

62
0

Vlada Srbije usvojila je nekoliko važnih dokumenata koji se odnose na saradnju sa Francuskom u različitim sektorima, kao što su digitalne tehnologije, rudarstvo, energetika, nauka, tehnološki razvoj, turizam i poljoprivreda. Ovi dokumenti uključuju memorandume o razumevanju i protokole između Srbije i Francuske, a cilj im je unapređenje bilateralne saradnje i razvoj ovih ključnih sektora.

YouTube Screenshot
Izvor: Haber Lütfen

Pored toga, Vlada je usvojila Predlog zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu. Ovaj zakon predviđa da se procena uticaja na životnu sredinu sprovodi za sve planove i programe u oblasti prostornog i urbanističkog planiranja ili korišćenja zemljišta, koji uspostavljaju okvir za odobravanje budućih razvojnih projekata. Na taj način se uređuju uslovi, način i postupak procene uticaja na životnu sredinu strategija i programa koji se usvajaju.

Takođe, usvojen je Predlog zakona o proceni uticaja na životnu sredinu, koji je u skladu sa Direktivom Evropskog parlamenta i Saveta o proceni uticaja na životnu sredinu određenih javnih i privatnih projekata. Ovaj zakon donosi nekoliko promena, uključujući produženje roka za dostavljanje mišljenja zainteresovane javnosti sa 10 na 15 dana na zahtev za odlučivanje o potrebi procene uticaja. Rok za dostavljanje mišljenja na zahtev za određivanje obima i sadržaja procene je takođe 15 dana, ali se može produžiti do 30 dana odlukom nadležnog organa.

Izvor: Shutterstock/esfera

Srbija zajedno s Francuskom u progres

Dalje, rok za uvid u studiju o proceni uticaja projekta na životnu sredinu produžen je sa 20 na 30 dana od trenutka oglašavanja u sredstvima informisanja do održavanja javne rasprave. Rok za dostavljanje mišljenja zainteresovane javnosti na studiju je 40 dana. Moguća su i produženja do 60 dana od strane nadležnog organa.

Vlada je takođe usvojila Predlog zakona o kontroli opasnosti od velikih udesa koji uključuju opasne supstance. Ovaj zakon definiše pravila prevencije velikih udesa koji uključuju opasne supstance i smanjenje njihovih posledica po zdravlje ljudi i životnu sredinu. Kroz ovaj zakon se unapređuje sistem kontrole opasnosti od velikih udesa primenom odgovarajućih mera prevencije na svim nivoima.

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Usvojen je i Predlog zakona o potvrđivanju Minamata konvencije o živi. Konvencija, podsetićemo, se bavi problemima vezanim za ispuštanje i korišćenje žive u trgovini i industrijskim procesima. Primena ove konvencije ima za cilj:

  • smanjenje i prestanak snabdevanja i trgovine živom
  • fazno isključivanje ili smanjenje upotrebe proizvoda i procesa koji uključuju živu
  • smanjenje emisija i ispuštanja žive u životnu sredinu.

Na taj način Srbija teži da se uskladi sa međunarodnim standardima zaštite životne sredine i očuvanja zdravlja stanovništva.

Izvor: Nova