11343332030786304548

Sednica radne grupe, sredstva dodeljena i pokriće sira; vesti za četvrtak

Link kopiran u privremenu memoriju!

Održana je Prva sednica Radne grupe za koordinaciju unapređenja robno-tržišnog poslovanja agrarnim proizvodima. Ovo, i druge vesti, sleduju.

Izvor: Grad Kikinda

Sednica pokrila neke ključne stvari

Prva sednica Radne grupe za koordinaciju aktivnosti unapređenja robno-tržišnog poslovanja poljoprivrednim proizvodima u novom sazivu, formirana od strane Vlade Republike Srbije, održana je u zgradi Vlade. Zamenik predsednika Radne grupe, Danilo Golubović, savetnik predsednika Vlade za poljoprivredu, otvorio je sednicu u ime ministra dr Aleksandra Martinovića. Na početku je predstavio dosadašnje rezultate ostvarene tokom rada Radne grupe u prethodnom mandatu i upoznao članove sa zadacima koji predstoje u cilju daljeg rešavanja izazova u oblasti robno-tržišnog poslovanja poljoprivrednim proizvodima.

Tokom sednice dogovoreno je da predstavnici Vlade Republike Srbije i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, na osnovu zaključaka sa sastanka, u narednom periodu razgovaraju sa svim relevantnim institucijama i akterima. Cilj je sagledavanje trenutnog stanja i mogućnosti za prevazilaženje postojećih izazova u ovoj oblasti.

Radnu grupu čine predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Kabineta predsednika Vlade, Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, Ministarstva finansija, Ministarstva privrede, Ministarstva za brigu o selu, kao i predstavnici Narodne banke Srbije, Republičke direkcije za robne rezerve, Komisije za hartije od vrednosti, Privredne komore Srbije, Produktne berze AD Novi Sad, te saveza i udruženja poljoprivrednika. Cilj ove Radne grupe je unapređenje robno-tržišnog poslovanja poljoprivrednim proizvodima kroz koordinisane aktivnosti svih relevantnih institucija i aktera.

Čak 30.1 milion dinara u ugovorima

Pokrajinski sekretar za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj Bojan Vranjković uručio je ugovore vredne 30,1 milion dinara za projekte štedljive rasvete u javnim ustanovama i primenu solarne energije na poljoprivrednim gazdinstvima u AP Vojvodini. Sekretarijat pruža kontinuiranu podršku prelasku na štedljivu rasvetu, a ovim konkursom je 20 miliona dinara usmereno ka 12 javnih ustanova. To će obezbediti kvalitetniju rasvetu i značajno smanjenje potrošnje električne energije, sa uštedom od oko 430.000 kWh godišnje, što je preko 70% smanjenja u odnosu na trenutno stanje. Podsticaje su dobile škole, predškolske ustanove, domovi zdravlja i specijalna bolnica u Vršcu.

Izvor: Shutterstock/goldyg

Konkursom Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj sa 10 miliona dinara sufinansirana je nabavka opreme za proizvodnju električne energije za pumpe za navodnjavanje na poljoprivrednim gazdinstvima. Podršku je dobilo 13 poljoprivrednih gazdinstava iz Novog Sada, Srbobrana, Rume, Žitišta, Zrenjanina i Pećinaca. Vranjković je istakao da Srbija ima dobre predispozicije za korišćenje solarne energije, te da pokrajinska vlada nastavlja da podstiče njenu primenu u poljoprivredi.

Takođe su izdvojena sredstva za nabavku 3.502 svetloodbojnih prsluka za učenike prvih razreda u 13 lokalnih samouprava, čime se povećava bezbednost najmlađih učesnika u saobraćaju. Vranjković je naglasio važnost podizanja svesti o bezbednom ponašanju u saobraćaju kod najmlađih.

Foto: Pixabay/justmarius_de

Najavio je da će u narednom periodu javne ustanove moći da apliciraju za sredstva za primenu obnovljivih izvora energije i ugradnju kotlova sa većim stepenom korisnog dejstva, dok će lokalne samouprave moći da konkurišu za sredstva za razvoj saobraćaja i putne infrastrukture.

Zaštita sireva po svaku cenu

Privredna komora Vojvodine potpisala je ugovor sa Osječko-baranjskom županijom za realizaciju evropskog projekta „Milkyway“, vrednog 450.000 evra, koji traje 18 meseci. Cilj projekta je unapređenje zanatske proizvodnje sira kroz program Evropske unije „Interreg VI-A Hrvatska – Srbija 2021-2027“. U okviru projekta planirano je formiranje Udruženja malih proizvođača sira u Srbiji i Hrvatskoj, uspostavljanje regionalne saradnje kroz edukaciju, razmenu iskustava i primenu inovativnih tehnologija u proizvodnji sira.

YouTube Screenshot
Izvor: Televizija Galaksija 32

Projekat se fokusira na institucionalnu i tehnološku pomoć proizvođačima sira kako bi dostigli kvalitet i standarde potrebne za izvoz. Mali proizvođači sira u Vojvodini suočavaju se sa problemima poput:

  • smanjenja stočnog fonda
  • nedostatka savremenih tehnologija
  • nedostatka visokih standarda
  • nedostatka konkurencije industrijske proizvodnje.

Ovi problemi ugrožavaju opstanak autohtonih vrsta sireva poput vojvođanske mocarele. Projekat „Milkyway“ ima za cilj očuvanje i unapređenje zanatske proizvodnje sira kroz uvođenje novih tehnologija i saradnju sa regionalnim udruženjima.

Foto: Youtube

Program prekogranične saradnje Hrvatska-Srbija za period 2021-2027 obezbeđuje ukupno 45 miliona evra. Od tog iznosa je 34 miliona evra iz IPA fondova Evropske unije. Preostali iznos dolazi iz nacionalnog sufinansiranja preko institucija koje sprovode projekte. Prioriteti programa su istraživanje i inovacije, obnovljivi izvori energije, adaptacija na klimatske promene, zdravstvena i socijalna zaštita, turizam i kultura.

Izvori: AgroTV (1, 2, 3)

Tagovi