Predstavnici Srbije i Egipta su tokom ovog vikenda potpisali niz sporazuma koji treba da donesu uzajamne benefite obema zemljama. Među najznačajnijima je Sporazum o slobodnoj trgovini, koji će ukinuti ili smanjiti carine i omogućiti povoljniji protok robe.
Sporazum i promet srpskog voća
Ministar trgovine Tomislav Momirović objasnio je da će, nakon ratifikovanja ovog sporazuma, carine za gotovo celu srpsku poljoprivredu biti ukinute. Carine od 40% na svežu jabuku, 30% na suvu šljivu i 20% na smrznuto bobičasto voće biće ukinute. Carine na proizvode prehrambene industrije, koje se trenutno kreću između 20 i 60%, će se postepeno smanjivati, a carine na mineralnu vodu i bezalkoholno pivo, koje su sada između 20 i 30%, biće takođe ukinute.
Agroanalitičar Milan Prostran podseća da su sporazumi o slobodnoj trgovini dvosmerna ulica, otvarajući egipatsko tržište od 100 miliona potrošača za srpsku robu, ali i srpsko tržište za robu iz Egipta. Prostran ističe da Srbija nije poljoprivredna sila poput Holandije, te je pitanje šta možemo ponuditi Egiptu. Dodaje da nije svaki sporazum o slobodnoj trgovini odmah bescarinski i da postoji period prilagođavanja do potpune liberalizacije trgovine.
Prostran smatra da Srbija može izvoziti ozbiljnije količine ratarskih proizvoda, kao što su pšenica i kukuruz, kao i ulje i šećer. Međutim, sektor stočarstva je u lošem stanju, te je malo verovatno da će Srbija izvoziti meso, iako je nekada bila izvoznica ovčijeg i goveđeg mesa. On naglašava potrebu za investicijama u stočarstvo kako bi se povećala proizvodnja i izvoz.
Prostran takođe navodi da Srbija ima voća za izvoz, kao što su jabuke, maline, višnje i šljive. Egipat koristi te vrste voća, posebno šljive za kus-kus. S druge strane, Egipat može ponuditi mandarine, pomorandže, urme, proizvode iz tekstilne industrije, pamuk, začine, čajeve i kožu.
Mišljenje Privredne komore Srbije
Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije dodaje da bi spisak izvoza mogao uključiti kajsije, breskve i meso. Dosadašnji izvoz u Egipat bio je simboličan i uglavnom se odnosio na duvan i vojnu opremu. Novi sporazumi će najpre obuhvatiti poljoprivredne proizvode, dok će za industrijske proizvode postojati period prilagođavanja od 10 godina.
Stanić ističe da srpske firme mogu investirati u Egiptu i prodavati robu kao proizvode egipatskog porekla, što im omogućava pristup tržištu Afrike kroz sporazume o slobodnoj trgovini unutar Afričke unije. Takođe, proizvodi iz Egipta bi mogli biti jeftiniji zbog manjih carina, što bi smanjilo troškove proizvodnje u Srbiji i povećalo konkurentnost na tržištu EU.
Pored Sporazuma o slobodnoj trgovini, potpisan je i Sporazum o saradnji Beograda i Kaira, koji predviđa razmenu iskustava u upravljanju komunalnim sistemima, saobraćaju, vodosnabdevanju, zaštiti životne sredine i kulturnog nasleđa. Ekonomista Mahmud Bušatlija smatra da Kairo nema mnogo toga da ponudi Beogradu u smislu infrastrukture, ali da sporazumi o slobodnoj trgovini omogućavaju izvoz poljoprivrednih proizvoda. Ipak, naglašava da Srbija trenutno nema dovoljno hrane ni za sebe, pa nije u mogućnosti da ponudi mnogo Egiptu.
U prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Egipta Abdela Fataha el Sisija potpisani su Sporazum o slobodnoj trgovini i još deset bilateralnih sporazuma o saradnji u drugim oblastima.
Izvor: Danas