Savez pčelarskih organizacija Srbije, odnosno SPOS, aktivno dela poslednjih meseci i donosi niz novosti. Među najključnijim je svakako formiranje Grupacije mladih pčelara, događaj koji su proizvođači tečnog pčelinjeg zlata iščekivali već neko vreme.
SPOS i Grupacija mladih pčelara
U petak 11. avgusta, Izvršni odbor SPOS-a je formirao Grupaciju mladih pčelara. Glavni cilj formiranja Grupacije, kako navode nadležni iz SPOS-a, jeste unapređenje njihovog organizovanja i nivoa znanja. Definisanje ciljeva mladih pčelara i pružanja podrške mladima obelodaniće se odmah po uređenju odgovarajućih procedura i sprovođenja njima prilagođenih projekata.
Za predsednika Grupacije postavljen je Nenad Vujović iz Prilika kod Ivanjice, poznati napredni mladi pčelar. Svi zainteresovani mladi pčelari mogu za članstvo u Grupaciji, plasiranje ideja o načinu organizovanja, kao i specifične potrebe mladih, da se obrate direktno novom predsedniku Grupacije. Kontakt podaci su adekvatno podeljeni na sajtu SPOS-a.
„Ova Grupacija imaće glavnu ulogu u formiranju i sprovođenju projekata,“ stoji u izveštaju SPOS-a. „Mladi pčelari će se u okviru Grupacije sami organizovati, napraviti kriterijume za članstvo, pravila rada Grupacije i slično.“ Članovi Saveza su ovom prilikom i čestitali Vujoviću na novostečenom zvanju predsednika Grupacije.
Kako se ističe u saopštenju, Grupacija će igrati glavnu ulogu u formiranju i sprovođenju projekata, od kojih je jedan već u pripremi. Dotični projekat priprema nemačka Agencija za međunarodnu saradnju GIZ, a sastanak sa predstavnicima Agencije je održan u Rači 8. avgusta. Pored Rače, sastanci sa zainteresovanim mladim pčelarima održani su i u Surdulici i Leskovcu, kao i u Crnoj Travi.
SPOS o nedostatku bagremovog meda
SPOS-ove aktivnosti nisu sprečile članove Saveza da ostanu u toku sa najnovijim situacijama u pčelarstvu. Svakako je jedna od gorućih tema visoka cena bagremovog meda. Podsetićemo da je bagremov med ove sezone slabo ceđen. Samim tim, njegova tržišna cena do kraja ove godine može da dostigne čak i 1.800 dinara po kilogramu.
Predsednik SPOS-a Rodoljub Živadinović je istakao da će konačni iznos cene zavisiti od ponude i potražnje. Pritom, dodao je da postoji mogućnost poskupljenja, pogotovo u delovima naše zemlje gde je sezona bila katastrofalna. Kao ključni primer naveo je Zapadnu Srbiju.
I pored ovih informacija, Živadinović se ustručavao da procenjuje koliko bi taj rast mogao da iznosi. „Skoro 60% pčelara nema ni kilogram bagremovog meda. A oni koji ga imaju, to je do 12 kg po košnici, što je veoma loše. Zbog velikih kiša i hladnoće rane paše su loše prošle, poput bagrema i uljane repice. S druge strane, solidna je godina za druge vrste meda, kao što su lipov, suncokretov, livadski,“ zaključio je Živadinović.
Pogledajte i: Bagremov med poskupljuje, pčelari nezadovoljni