Kamping industrija, kao segment turizma, ima potencijala da se razvije u Srbiji, posebno na ruralnim poljoprivrednim gazdinstvima. Iako je ovaj segment turizma zapostavljen u našoj zemlji, nije nemoguće proširiti ga i iskoristiti sve njegove kapacitete.
Kamping industrija u Srbiji: kako i na koji način?
Prema podacima iz Privredne komore Srbije, inostrani kamping gosti u proseku troše preko 50 evra dnevno po osobi. Poređenja radi, turistička vanpansionska potrošnja u Evropi iznosi 13 milijardi evra godišnje u više od 25.000 kampova. Dotični kampovi čine do neverovatnih 25% ukupnog prometa u turizmu.
Ovo pokazuje koliko profitabilnosti ima u razvoju ovog tipa industrije, i Srbija to prepoznaje. Za ovaj posao, zvanična zakonodavna tela daju subvencije zainteresovanim preduzetnicima. Uz ovakav vid podrške može se doći do startnog kapitala koji je većini interesenata najključnija stavka.
Samim tim, Privredna komora Srbije je u saradnji sa Kamping asocijacijom Srbije predstavila kratak vodič za organizovanje jednog kamp odmarališta. I premda je fokus ovog teksta na poljoprivredna gazdinstva, vodič se odnosi na bilo koji tip odmarališta koji zainteresovana osoba može da organizuje.
Vodič za organizovanje kamp odmarališta u kratkim crtama
Odabir lokacije
Prvi korak je pronaći lokaciju koja je adekvatna za stvaranje prostora za odmor gostiju. Lokacija može da bude zemljište čija je površina ravna ili pod blagim nagibom. Minimalna površina prostora treba da se kreće između 20 i 30 ari.
Tehnički uslovi
Lokacija treba da zadovolji minimalne tehničke uslove. Spisak ovih uslova se može naći na sajtu Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija. Među njima spadaju struja, voda, ograđivanje, odnosno obezbeđivanje terena, kao i sanitarni uslovi. Minimum za poslednju stavku podrazumeva dva tuša i dva toaleta za 20 kamping parcela.
Registrovanje
Ukoliko je reč o poljoprivrednom zemljištu, potrebna je registracija gazdinstva za bavljenje seoskim turizmom. Nadležna uprava za registraciju je Uprava za trezor u opštini u kojoj vlasnik gazdinstva obitava.
Početak sa radom
Pre nego što krene sa radom, vlasnik kamping mesta mora da otvori zasebni „agro račun“ u banci.
Preporuka
Po registraciji gazdinstva, preporučuje se da se vlasnik javi lokalnoj Turističkoj organizaciji. Od iste može dobiti savet oko poslovanja, a ključno je i dogovaranje oko budućeg načina naplate usluga. Portal e-Turista je ovde dobar alat upravo za te svrhe.
Investiranje
Strukturu troškova ulaganja u kamping gazdinstvo čini, pre svega, osnovna infrastruktura:
- Priključci na elektro mrežu
- Vodovod
- Kanalizacija (ovo uključuje i sopstveni izvor vode u vidu bunara, kao i septičku jamu)
- Troškovi uređenja terena
- Postavljanje objekata za potrebe kampera.
Investicija može da iznosi do 60.000 evra. Visina iste zavisi od toga koliki su troškovi obezbeđivanja osnovne infrastrukture. Ukoliko domaćinstvo već ima svu neophodnu infrastrukturu, kuhinju, trpezariju, mesta za roštilj, druženje, onda su troškovi manji.
Povrat uloženih sredstava
U zavisnosti od toga gde se kamp nalazi i koliko je dostupan gostima, te koliko se ulaže u promociju istog, da li privlači domaće goste, tranzitne kampere, itd. Najprofitabilniji kampovi se najčešće nalaze blizu etabliranih i posećenijih turističkih centara.
Subvencije
Ukoliko postoji ženska osoba u seoskom domaćinstvu, odnosno poljoprivrednom gazdinstvu, preporučuje se da ona bude registrovana kao vlasnik. Subvencionisana sredstva za mlade žene preduzetnice su danas aktuelna i često se koriste.
Izvor: AgroSmart