Subvencije idu za mlade, daju se za zemljište, a dele se i u regionu Sandžaka. Ko je sve u mogućnosti da sredstva i podsticaje dobije? Saznajte u redovima ispod!
Subvencije za mlade
3 Banka je raspisala konkurs za izbor mladog poljoprivrednika godine, pri čemu će tri najuspešnija kandidata biti nagrađena novčanim iznosima od 500.000 dinara, 300.000 dinara i 200.000 dinara. Selekciju finalista vršiće stručni žiri, dok će konačni izbor pobednika biti realizovan putem glasanja publike na zvaničnoj internet prezentaciji 3 Banke. Prijave na konkurs su otvorene do 30. septembra, a zainteresovani kandidati mogu podneti prijavu putem internet prezentacije 3 Banke.
Pravo učešća na konkursu imaju nosioci registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, starosti do 35 godina, koji planiraju dugoročno ostati u ruralnim sredinama i razvijati svoja gazdinstva. Specifični uslovi učešća zavise od vrste poljoprivredne proizvodnje kojom se bave kandidati. Za ratarstvo je ograničenje do 20 hektara obradive površine. U voćarstvu i povrtarstvu na otvorenom dozvoljena površina iznosi do 5 hektara, dok je u povrtarstvu na zatvorenom taj limit postavljen na 0,5 hektara. Za stočarstvo su uslovi definisani brojem životinja: do 15 krava, do 200 tovljenika godišnje, do 30 junadi godišnje ili do 10.000 pilića.
Članovi žirija koji će birati finaliste su Ivana Popović, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Jelena Nestorov, predsednica Zadružnog saveza Vojvodine, Aleksandar Grabovac, upravitelj Srpske fondacije za preduzetništvo, i Vladimir Vukotić, predsednik Izvršnog odbora 3 Banke.
Izjave predstavnika Ministarstva poljoprivrede i 3 Banke naglašavaju važnost podrške mladim poljoprivrednicima i održivosti ruralnih zajednica. Ivana Popović ističe značaj aktivnosti koje podstiču mlade proizvođače, dok Vladimir Vukotić naglašava važnost pružanja podrške mladima u izgradnji života na selu, sa ciljem motivacije za dalji razvoj njihovih gazdinstava.
Kao deo svoje strategije održivog razvoja ruralnih područja, 3 Banka sprovodi različite aktivnosti usmerene ka podršci poljoprivrednicima, uključujući finansiranje poljoprivredne proizvodnje, unapređenje životnog standarda poljoprivrednika, ponudu kredita za energetsku efikasnost, kao i organizovanje konkursa za izbor najboljeg mladog poljoprivrednika.
Podsticaji za zemljište
Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo danas je dodelio ugovore za 13 korisnika koji su ostvarili pravo na sredstva namenjena za kontrolu plodnosti obradivog poljoprivrednog zemljišta na teritoriji Autonomne Pokrajine Vojvodine, pri čemu je ukupno izdvojeno deset miliona dinara za ovu namenu.
Primarni cilj ove mere je unapređenje kontrole i očuvanja plodnosti obradivog poljoprivrednog zemljišta, sa namerom poboljšanja poljoprivredne proizvodnje na području Vojvodine. Ugovore je uručio pomoćnik pokrajinskog sekretara, Petar Samolovac, koji je istakao da resorni sekretarijat kontinuirano sprovodi ovu meru dugi niz godina.
Petar Samolovac je naveo da je od 2016. godine Sekretarijat uložio preko 60 miliona dinara u procese uzorkovanja i analize poljoprivrednog zemljišta, obuhvatajući preko 27.000 lokacija. Dodatno je napomenuo da je planirana nabavka specijalizovanog vozila, sa ciljem povećanja broja uzoraka i poboljšanja kvaliteta rezultata analize.
Naglašeno je da trenutni prirodni uslovi, kao i uslovi na tržištu poljoprivrednih proizvoda, nisu povoljni, te da Sekretarijat ovim merama nastoji da smanji troškove proizvodnje za poljoprivrednike. Samolovac je istakao da je optimalan trenutak za sprovođenje ovih analiza period nakon skidanja useva, te da će Sekretarijat nastaviti sa alokacijom sredstava za ovu svrhu u narednom periodu.
Ove godine, podršku su dobili programi Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, kao i poljoprivredne stručne službe i stanice locirane u:
- Novom Sadu
- Subotici
- Zrenjaninu
- Vršcu
- Pančevu
- Senti
- Rumi
- Sremskoj Mitrovici
- Kikindi
- Bačkoj Topoli
- Vrbasu
- Somboru.
Sredstva za Sandžak
Ministarstvo turizma i omladine odobrilo je finansijska sredstva u iznosu od 24,4 miliona dinara za podsticaj razvoja seoskog turizma u pet opština na području Sandžaka. Na konkursu nije bilo prijava iz Novog Pazara. Pritom, učešće su uzela poljoprivredna gazdinstva iz opština:
- Sjenica
- Tutin
- Nova Varoš
- Priboj
- Prijepolje.
Podsticajna sredstva su dodeljena za realizaciju 13 projekata. Najveći broj projekata, sedam, podržan je u opštini Sjenica, sa iznosom od 14,4 miliona dinara. Opština Prijepolje je na drugom mestu po broju sufinansiranih projekata, gde će tri gazdinstva dobiti ukupno 5,7 miliona dinara. U preostale tri opštine, Ministarstvo je odobrilo sredstva za po jedan projekat. U opštini Tutin dodeljeno je 2 miliona dinara, u Novoj Varoši 1,3 miliona dinara, a u opštini Priboj 1 milion dinara.
Prema izjavi ministra turizma Huseina Memića, ova inicijativa predstavlja početak podrške poljoprivrednim gazdinstvima koja su zainteresovana za razvoj seoskog turizma. Poseban fokus je na mestima na području Pešterske visoravni. Treba istaći da su odavde prvi put učestvovali kandidati na ovom konkursu za podsticajna sredstva.
Seoski turizam u ovom delu Srbije još uvek se razvija. Trenutno, postoji trend izgradnje etno kuća i restorana. To se uglavnom rešava na gradskim izletištima ili duž puteva koji vode ka kulturno-istorijskim spomenicima. Ali često etno kuće niču koje pomanjkavaju estetskog ukusa u uređenju. Na primer, u dvorištima su postavljeni drveni bunari bez vode. Pritom, iskaču mermerne staze su prekrivene ručno tkanim ćilimima. A sem toga, na turističkim lokacijama poput vidikovca na Uvcu, dostupna je samo espresso kafa. Domaća kafa nije ni u ponudi! Meni restorana često sadrži kulinarske specijalitete sa međunarodnim imenima. Sa suprotne strane, lokalni specijaliteti su na kraju menija. Ambiciozniji ovu ponudu klasifikuju kao deo seoskog turizma.
Lokalne turističke organizacije su uglavnom fokusirane na promociju kulturno-istorijskog nasleđa i prirodnih lepota regiona. Ovo se obavlja bez povezivanja sa seoskim domaćinstvima, nažalost. A upravo to čini da turizam u ruralnim delovima Sandžaka ostaje izolovana inicijativa.
Izvor: Poljoprivrednik (1, 2), AgroTV