Trenutno je u pčelinjacima u Vojvodini aktuelna suncokretova paša, sa unosima i do 4 kilograma dnevno. Pčelarima su subvencije isplaćene do kraja juna, i premda su zadovoljni prinosima i poslom, još uvek nisu bez problema.
Suncokretova paša i „divlji“ pčelari
Saša Čolak, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Vojvodine, navodi da suncokretova paša donosi obilje posla, ali da najintenzivniji deo sezone za sada ide odlično. Kao jedan od razloga navodi manji broj trovanja, koje je bilo ogroman problem u prethodnoj sezoni. „Trenutna situacija je da je u Kikindi suncokret na nešto više od 50 odsto cvetanja. Dnevni unosi se kreću od 3 do 4 kilograma, kod ljudi koji su uspeli da sačuvaju pčele od gladi,“ apostrofira Čolak. „Imali smo jedan period u toku juna, gde onaj ko nije imao dovoljno hrane nije dobro prošao i ko nije prihranio pčele do suncokreta. Svi oni koji su sa uljane repice ostavili neku rezervu, „dovukli“ su se i situacija je ohrabrujuća.“
Jedan od ključnih faktora koji negativno utiče na pčelarstvo jeste onaj ljudski, odnosno „divlji“ pčelari. Kako ističe Čolak, to su proizvođači „…koji se dosele bez dozvola, bez važećih dokumenata. Koji se „zakrpe“ u stacionare pčelara koji tu rade dugi niz godina. Nadamo se da ćemo jednog dana i to uspeti da izdejstvujemo da i to radimo u skladu sa važećim propisima i zakonima, koji su po meni komplikovani i teški. Ali ako su doneseni, treba i da se poštuju.“
Subvencije za pčelare
Ove godine, po subvencijama koje su pčelari dobijali od države su iznosili 800 dinara po košnici. To je, kako Čolak navodi, i dalje nedovoljno. Međutim, istakao je da mu je dosta pomoglo konkurisanje putem onlajn platforme eAgrar. Podsetićemo da putem ove aplikacije svi poljoprivrednici mogu da sa adekvatnom dokumentacijom konkurišu za različita sredstva u samo nekoliko klika.
„Pokrajina je izdvojila znatna sredstva pčelarima za kupovinu i pčelarske opreme, ali i samih pčela. Tu postoje uslovi koje svako mora da ispuni, uz pripremljenu dokumentaciju, onda na kraju dobije novac,“ dodaje Čolak. „Kada dobijete 200 ili 300 hiljada dinara, a pre toga ste uložili 500 ili 600 hiljada, kada dobijete 50 odsto, nije to uopšte za bacanje.“
Izvor: AgroTV