11343332030786304548

Suša, tema koja ne jenjava; da li će biti proglašena elementarna nepogoda?

Link kopiran u privremenu memoriju!

Dugotrajna suša i visoke temperature u Srbiji ozbiljno su ugrozile poljoprivredu, dovodeći do smanjenih prinosa i velikih gubitaka. Poljoprivrednici su sve očajniji jer država već treću godinu zaredom ne pruža odgovarajuću pomoć povodom suša. Ovog puta najavljuju proteste i traže hitnu intervenciju Vlade kako bi se zaštitili od daljih posledica.

Image by Couleur from Pixabay

Goran Filipović iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije naglašava da su trenutni vremenski uslovi katastrofalni, posebno zbog nedostatka kiše i ekstremno visokih temperatura koje često prelaze 40 stepeni. Ni sistemi za navodnjavanje nisu od pomoći u ovakvim uslovima. Dejan Ivanišević, poljoprivrednik, strahuje da će mnogi biti prinuđeni da zatvore svoja gazdinstva ako se nešto hitno ne preduzme.

Pored suše, dodatni problem predstavlja nepostojanje stabilne berze koja bi garantovala otkupnu cenu poljoprivrednih proizvoda. Zbog toga, poljoprivrednici su prepušteni otkupljivačima koji diktiraju niske cene, čime se dodatno smanjuju njihovi prihodi. Aleksandar Letić iz Kisača upozorava da će, ako se ovakva situacija nastavi, poljoprivreda postati socijalna grana privrede.

Image by khw80 from Pixabay

ZSV: „Suša nas je uništila!“.

Ekonomski stručnjaci, poput novinara Živana Lazića, ističu da visoki gubici u poljoprivredi mogu dovesti do rasta cena hrane, a to zavisi od mera koje će država preduzeti, posebno u vezi sa podsticanjem uvoza. Poljoprivrednici apeluju na državu da reaguje pre nego što šteta postane nepovratna, jer bez njihove podrške, pitanje je ko će se u budućnosti baviti proizvodnjom hrane.

Zadružni savez Vojvodine (ZSV) je održao konferenciju u Novom Sadu, gde je istaknuto da trenutna proizvodna godina ispunjava uslove za proglašenje elementarne nepogode. Predsednica ZSV-a, Jelena Nestorov Bizonj, najavila je zahtev za oslobađanje poljoprivrednika od plaćanja poreza i drugih nameta, kao i reprogram kreditnih obaveza. Naglasila je važnost da se zadruge ne izostave iz ovih mera, kao što je ranije bio slučaj.

Izvor: Shutterstock/
pokku

Miloš Vuković, direktor ZZ “Bač”, istakao je da su prolećni usevi u njegovoj opštini podbacili za 50-80%, što će dodatno otežati finansijsku situaciju poljoprivrednika. U Srednjem Banatu situacija nije ništa bolja. Prinosi soje, kukuruza i suncokreta su drastično smanjeni, a ni sistemi za navodnjavanje nisu uspeli da obezbede očekivane rezultate.

Radovan Bokić, direktor zadruge “Agroklek”, izneo je zabrinutost zbog smanjenih zaliha hrane za stoku, naglašavajući da će ovaj problem postati ozbiljniji kako godina bude odmicala. Posebno je naglasio štetnost odluke o vraćanju dela premije velikim proizvođačima mleka.

Image by hurk from Pixabay

Vojislav Mrkšić iz ZZ “Mrkšićevi salaši” apelovao je na uvođenje zaštitne cene za strateške ratarske proizvode. Zahtevao je i zabranu uvoza poljoprivrednih proizvoda kako se ne bi dodatno obarale cene domaće proizvodnje. Poljoprivrednici polažu nade u to da će država prepoznati ozbiljnost situacije i pružiti potrebnu pomoć kako bi prebrodili ovu tešku godinu i zasnovali novu proizvodnju.

Izvori: Poljoprivrednik (1, 2)

Tagovi