11343332030786304548

„Susreti gljivara na Fruškoj gori“: jubilarna 20. manifestacija u čast gljiva

Link kopiran u privremenu memoriju!

U nedelju, 29. oktobra, održaće se jubilarna 20. manifestacija “Susreti gljivara na Fruškoj gori” i okupiti uzgajivače gljiva širom Srbije. Događaj će biti upriličen na Iriškom vencu, u Infocentru NP “Fruška gora” u periodu od 11.00 do 16.00 časova.

U prvim danima oktobra već uveliko počinje berba gljiva. Hranljive i zdrave, one su rado viđene na trpezama. Međutim, treba naglasiti da ima vrsta koje se beru i probaju, nažalost, samo jednom. Zato bi pre odlaska u berbu trebalo znati koje gljive se zaobilaze, a koje bezbedno stavljaju u korpu.

foto: Pixabay, trud gljiva

Uzgoj gljiva u Srbiji danas

Zbog nedostatka padavina prethodnih meseci, manje gljiva je rodilo i na Fruškoj gori nego prethodnih sezona. Postoje izvesne pečurke koje rastu kao paraziti na drveću doduše. O ovim i drugim gljivama detaljno je izvestio Momčilo Daljev iz Gljivarskog društva „Novi Sad“.

„Pre samog odlaska u branje gljiva, važno je poznavati svaku vrstu. Jer ono što može da zbuni berače je da pored otrovnih mogu da rastu i gljive otrovnice. Ono što su preporuke stručnjaka, jesu svakako edukacije i istraživanje ukoliko vas ta oblast zanima,“ ističe Daljev.

pakovanje
 foto J. El Omari

Eleonora Čapelja, predsednica Gljivarskog društva Novi Sad i naučni saradnik Departmana za biologiju i ekologiju, takođe se oglasila povodom ovog događaja. Kako je istakla, preko cele godine na području Fruške gore raste preko 2.000 makrogljiva i nekoliko hiljada mikrogljiva.

„Jesen je doba godine kada se pojavljuje najviše vrsta gljiva. U ovom periodu možemo pronaći nekoliko stotina vrsta gljiva što zavisi od vremenskih uslova. Neke od poznatijih vrsta koje se mogu naći sada su sunčanice, lisičarke, jablanovače, mlečnice i zeke. Pojedine gljive koje rastu na Fruškoj gori su jestive. Ima ih na mestima bogatim organskom materijom, a to su pretežno razlagači, ali ima i simbiotskih i parazitskih vrsta. Sličnost između otrovnih i jestivih gljiva je velika. Ukoliko su građani u nedoumici, ili žele više da nauče o gljivama, mogu da se obrate Gljivarskom društvu Novi Sad ili mikrolozima za prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu,“ apostrofirala je Čapelja.

Izvori: AgroTV, NS Uživo

Tagovi