11343332030786304548

Svinjetina svake sedmice 5% skuplja

Link kopiran u privremenu memoriju!

Svinjetina postaje skuplja iz sedmice u sedmicu kako dolazi kraj avgusta, sa sedmičnim poskupljenjem od „redovnih“ 5%. Kako navodi novosadski Dnevnik, jedan od ključnih razloga je afrička kuga svinja i činjenica da je ogroman broj grla eutanazirano, što je smanjilo količine mesa na trištu.

Podsećanja radi, kod nas je zbog kuge uspavano preko 31.000 jedinki svinja. I premda je ovo tek 1.5% ukupnog broja svinja u zemlji, ta brojka i dalje nije mala.

Foto: Pixabay

Svinjetina skuplja zbog oportunista

Vlasnik Industrije mesa „Đurđević”, Milenko Đurđević, prokomentarisao je poskupljenje u svojoj izjavi za medije. Naglasio je da tovljači do kojih nije još stigla zarazna bolest koriste priliku da cene žive vage povećaju. Samim tim je živa mera svinja u Mačvi oko 310 dinara. „U nekim selima u Mačvi ima afričke kuge. A poznato je da je Mačva područje gde ima najviše svinja u odnosu na druge delove zemlje. Pa su farmeri iskoristili bolest svinja da dignu cenu svoje robe. Premda su sela gde je zaraza stigla veterinari proglasili ugroženim, a ne zaraženim područjima,“ apostrofira Đurđević.

U nastavku izjave pomenuo je da cene žitarica od kojih se pravi stočna hrana ne utiču na formiranje cena žive vage svinja. Tvrdi da je isključivo afrička kuga ta koja diktira koliko će meso koštati. „Mada je stočna hrana sada jeftinija zbog nižih cena žitarica, farmere to nije briga,“ dodao je. „Pa ukoliko bolest svinja bude i dalje napredovala cene svinjetine će rasti. Uskoro će se kilogram buta u mesarama umesto oko 840 dinara, koliko sada košta, prodavati za 1.000 dinara. Po toj ceni uz minimalna odstupanja, koštaće i druge kategorije svinjskog mesa.“

Foto: PG Ivanović, privatna arhiva

I poskupljenje ima granice

Bratislav Bogatić, direktor kompanije „Agropapuk” u Šidu, rekao je da na tržištu ima dovoljno svinja bez obzira na epidemiju kuge. „Ponuda je dobra, mesa će biti. A cene neće odjednom skočiti već će ići nagore nedeljno za 20 do 30 dinara. Moramo voditi računa o kupovnoj moći stanovništva jer ne vredi cene zidati ako opadne potražnja,“ apostrofirao je Bogatić.

Što se tiče aktuelnih cena, kako ističe Bogatić, prasetina nije poskupela jer nije ni tražena roba trenutno. Živa mera prasadi na pijacama sad iznosi 400 dinara. U mesarama se kilogram prodaje od 690 do 740 dinara.

Poskupljenje junećeg mesa

Međutim, ostale kategorije mesa prate uzlazni trend što se cene tiče. Kilogram mlevenog mesa košta do 840 dinara, ćevapi do 890 dinara, vrat oko 830 dinara, a kare blizu 700 dinara. Cena kilograma rebara je oko 750 dinara, sirove slanine oko 700 dinara, a masti oko 450 dinara.

Izvor: 24 Sedam

Tagovi