Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković izjavila je juče da je potpisan sporazum sa Kinom za usaglašavanje izvoza jabuka iz Srbije. Kako je navela u reportaži iz Pekinga, na upriličenje ovog sporazuma se radilo bezmalo šest godina.
„To je treći sporazum u ovoj godini. U maju smo potpisali i usaglasili sertifikate za izvoz meda i hrane za kućne ljubimce. Jabuka je izuzetno značajna… Koliko je značajna i koliko nije bilo lako ispregovarati je govori činjenica da o tome pregovaramo već šest godina. Evo, konačno, srećna sam što danas mogu da pošaljem dobre pozdrave iz Kine,“ izjavila je Tanasković.
U nastavku izjave date za „Tanjug“, Tanasković je istakla kako je veoma bitan stav Kine prema poljoprivredno-prehrambenim proizvodima iz Srbije. Pritom je dodala i da liberalizacija podrazumeva jako širok spektar proizvoda. „Od maline, suve šljive, jabuke, meda, piletine, svinjskog mesa, neverovatno mnogo toga. Oni su zadovoljni našim proizvodima, ti proizvodi se ovde traže. Po kvalitetu smo definitivno prepoznati, sada je ostalo da se sporazumom dozvoli liberalizacija,“ naglasila je Tanasković.
Tanasković detaljnije o Kini
Prema izjavama ministarke Tanasković, tek sleduje dogovor između dve zemlje o izvozu srpskih vina. Uz to je podsetila da je izvoz naših vina u Kinu već počeo. Međutim, kako je istakla, biće veoma značajno kada se i srpski vinari oslobode carine za ulazak na kinesko tržište.
„Generalno mi sa Kinom tek otvaramo naše tržište, i dalje smo u deficitu u smislu uvozno-izvoznih prehrambeno-poljoprivrednih proizvoda. Ali, ja se nadam da će sa usaglašena tri sertifikata ove godine i sa mogućnošću liberalizacije već od sledeće godine biti ozbiljno drugačije. Trenutno najviše izvozimo juneće i svinjsko meso, ali ono što tek sledi je kompletno naše voće, u smrznutom asortimanu proizvoda. Suva šljiva je izuzetno važna, med jako bitan, kao i jabuka“, dodala je ministarka poljoprivrede.
U zaključku izjave, istaknute na sajtu Ministarstva poljoprivrede, Tanasković je izrazila uverenje da će se u Srbiji, s obzirom na veliko kinesko tržište, od sada više ulagati u uvećanje zasada.