Ovogodišnja poljoprivredna sezona je u problemu u Topoli. Ova šumadijska trpi veliku štetu u prinosima, a topolski voćari ne prognoziraju dobre vesti.
Višnja pod rizikom
Neprestane obimne kiše otežavaju branje rane sorte višnje. Miroslav Jevtić, voćar iz Topole, naglašava probleme sa kojima se suočava svakodnevno od početka sezone.
„Trenutno je berba višnje i evo baš pokušavamo da nešto uberemo. Iako ima kvaliteta, vremenski uslovi, odnosno kiša, nas baš puno remeti i u berbi i u dosadašnjim agrotehničkim merama koje smo trebali da primenimo, da li je reč o prskanju ili obradi. I eto nekako se borimo ali vrlo nam je sve otežano,“ ističe Jevtić. „Ako nam dozvoli kiša da narednih dana završimo berbu, onda će biti zadovoljavajući kvalitet. Ali ako se ovako nastavi, da ne možemo da beremo, počeće višnja već polako da prska od kiše. Ona je malo manje podložna tome od trešnje ali i ona nije izdržljiva do nekih granica.“
Stradaju i jabuke
Sem kiše, topolski voćari su morali da trpe i posledice grada. Dejan Marković, lokalni voćar, navodi da je grad uništio ceo rod jabuka u jednoj njegovoj parceli. „Vidite i sami, 26. maja je bio grad od nekih 40 minuta jakog intenziteta i tu nije više ostala ni jedna voćka ne udarena, totalna je šteta,“ naglasio je Marković. „Ne mogu ništa da uradim, ovde više nema ulaganja, nema branja i ostaće ovako. U ovaj zasad je uloženo mnogo počev od rezanja, hemije, prihrane, goriva eto ako ne računamo i sam rad. Šta da vam kažem, nisam sabirao sve ukupno. Ali teška je situacija generalno za voćare u Šumadiji.“
Marković se čitavog svog života bavi voćarstvom. Sem jabuka, u svom voćnjaku ovaj poljoprivrednik na 6 hektara uzgaja i druge kulture, poput breskve i nektarine. Navodi i da će od trenutnih plodova moći da iskoristi do 50% prinosa.
Procena štete
U opštini Topola na nekim parcelama neretko padne i do 50 l kiše dnevno po kvadratnom metru. Opština Topola svake godine iz budžeta izdvaja sredstva za pomoć voćarima. Međutim, štete su velike.
„Najviše su stradale one rane kulture, trešnja, jagoda a postavlja se pitanje šta će biti sa višnjom zbog velike količine padavina koje se dešavaju tako da ni mi ne znamo koje će sve biti posledice ovih ogromnih padavina koje su zadesile Topolu. Što se tiče same štete imali smo je kao i svake godine, ja se sve vraćam unazad od 2013. da ne prođe ni jedna godina da nas ne zakači grad i napravi štetu na teritoriji opštine Topola,“ izjavio je Mirko Radovanović, zamenik predsednika Opštine. „Ogroman problem prave velike količine kiše koje ne dozvoljavaju da se izvrše one agrotehničke mere koje moraju da se rade posle svih tih ogromnih količina kiše, zatim ni hemijska sredstva nemaju nikakvih dejstva, pa onda imamo i truljenje i pucanje plodova i zaista biće velikih šteta u proizvodnji.“
Izvor: RTV