Prema najnovijim procenama, na našim poljoprivrednim gazdinstvima ima oko 460.000 traktora i, sem par izuzetaka, gotovo svi traktori su stari tri decenije.
Krediti nisu rešenje
Kako stručnjaci naglašavaju, potrebno je da se u poljoprivredu do 2030. uvodi 21.000 novih traktora godišnje da bi se sva zastarela mehanizacija obnovila. Međutim, domaći ratari ne mogu da priušte novu mehanizaciju zbog ogromnih troškova. Dušan Lekić iz Lazareva navodi da mu je samo atomizer relativno nov od opreme. „Jedan traktor mi je star 45 godina, a drugi je malo mlađi, ali ne mnogo. Za sada ne planiram nabavku nove mehanizacije. Imam puno godina, a ne znam da li će to neko nastaviti da radi. Naš posed je mali i samo od toga se ne može živeti,“ naglasio je. Kako navodi, odbija da konkuriše za kredite zbog prethodnih loših iskustava.
Slobodan Mihajlov iz Elemira takođe lamentira činjenicu da mu je oprema iz osamdesetih godina prethodnog veka. „Ne volim i ne uzimam kredite, jer je to mač sa dve oštrice. Tako da za sad i ne razmišljam o obnovi mehanizacije. Ako bude cena naših proizvoda malo bolja, pa da možemo da skupimo malo para onda ćemo obnavljati jednu po jednu priključnu mašinu. Do tada ništa,“ zaključuje on.
Ognjen Rackov iz Zrenjanina isto ne razmišlja o obnovi mehanizacije. „Mislim da će to čekati neko naredno vreme,“ istakao je Rackov. „Krediti su trenutno jako skupi. Dobar vid za nabavku mehanizacije je bilo subvencionisanje od strane pokrajine i republike gde je bilo relativno povoljno da se dođe do nove opreme. Kad se steknu uslovi prvo bih uzeo jednu dobru prskalicu.“
Uvozni traktori preovladavaju, nedostaje domaća proizvodnja
Profesor dr Lazar Savin sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu istakao je da oko 460.000 traktora velike starosti obrađuje 3,4 miliona hektara ili oko 67% poljoprivrednog zemljišta u Srbiji. „Čak 90 posto traktora u Srbiji starije je od 20 godina. Većina je proizvedena u IMT-u, koji je zatvoren 2015, a koji je proizvodio do 45.000 traktora godišnje. Računica pokazuje da bi u narednih 10-ak godina trebalo zameniti oko 200.000 traktora. Istovremeno, svega 5% ovih poljoprivrednih mašina staro je do 10 godina,“ naglašava dr Savin.
Po njegovim rečima, idealno rešenje ovog problema bi bilo oživljavanje domaće proizvodnje traktora. „Godišnje bi u Srbiji trebalo da se proizvodi oko 30.000 traktora i to 20.000 za domaće tržište i 10.000 za izvoz,“ tvrdi dr Savin, dodajući da bi dobit od proizvodnje tog tipa iznosila oko 300 miliona evra na godišnjem nivou. „Pored fabrike traktora na nivou Srbije potrebno je formirati još oko 100 prodajno servisnih stanica. Ovaj centar zapošljavao bi više od 10.000 novih radnika različitih stručnih zvanja.“
Nadležni za poljoprivredu u Vladi Srbije, kako kaže Savin, treba da vide revitalizaciju proizvodnje traktora i poljoprivrednih mašina kao investiciju. „Novi traktori bi doveli do smanjenja potrošnje goriva i maziva, smanjili bi se kvarovi, zastoji, troškovi održavanja, a više bi se štitila životna sredina… Upotreba nove mehanizacije svakako bi doprinela povećanju prinosa,“ zaključuje Savin.
TEKST ORIGINALNO NAPISAN 09. AVGUSTA 2023. GODINE
Izvor: RTS