Granična fitosanitarna inspekcija sprečila je mogućnost da se na tržištu Srbije nađe susam iz Indije kontaminiran etilen oksidom.
https://boljazemlja.com/sta-zna-zelja-sta-je-nemoguce-prvi-u-srbiji-proizvode-pravi-sampanjac/
Kako su rekli u Ministarstvu poljoprivrede, inspektori su tokom svojih redovnih kontrola izvršili analizu pošiljke zrna oljuštenog susama poreklom iz Indije u količini od 17.800 kilograma. Uzeti uzorak poslat je na ispitivanje etilen oksida u ovlašćenu laboratoriju.
– Na osnovu laboratorijskog ispitivanja utvrđeno je prisustvo etilen oksida u količini većoj od dozvoljene. Za predmetnu pošiljku doneto je Rešenje o zabrani uvoza i u toku je postupak vraćanja pošiljke isporučiocu- navode u ovom ministarstvu i ističu da Granična fitosanitarna inspekcija tokom službenih kontrola ispituje ostatake pesticida, metala i drugih kontaminenata u hrani i hrani za životinje. Između ostalog susam i proizvodi koji sadrže susam poreklom iz Indije, redovno se kontrolišu na prisustvo etilen oksida.
https://boljazemlja.com/prvi-put-nakon-30-godina-pocinje-izvoz-svinjskog-mesa-u-eu/
Kontaminirano seme susama, koje je stiglo u većinu evropskih zemalja, i dalje je jedna od glavnih tema u EU kada je reč o ostacima pesticida u hrani.
Sistem za brzo uzbunjivanje na nebezbednu hranu RASFF još u septembru prošle godine obavestio je države da se na tržištu pojavio susam iz Indije u kome je pronađena velika količina etilen oksida, aktivna supstanca koja je zabranjena u sredstvima za zaštitu bilja u Evropskoj uniji.
https://boljazemlja.com/velika-prilika-za-srpsku-poljoprivredu-potpisali-smo-sa-jos-jednom-zemljom-ugovor-o-zastiti-bilja-i-biljnom-karantinu/
Prvu prijavu poslala je Belgija, a naknadno je stiglo još 50 obaveštenja za isti slučaj. Sporni proizvodi vraćani su distributerima, a Brisel je naložio uvoznicima dodatne analize proizvoda. U nekim od uvezenih serija količina supstance bila je i do hiljadu puta veća od koncentarcije dozvoljene evropskom uredbom. Ova supstanca zabranjena je u tretiranju biljaka, smatra se kancerogenom i opasnom po zdravlje ljudi.
Sporni susam pronađen je i u većini država u našem okruženju – Mađarskoj, Hrvatskoj, Sloveniji, Bugarskoj, Grčkoj…