Po kvalitetu i količini, ovogodišnji rod kajsije zaostaje u odnosu na rod iz prethodne sezone, javlja Glas Zapadne Srbije. Zasadi su ostali pusti čak i u selima poznatim po svojim bogatim prinosima, poput naselja Miokovci.
Meštanin sela i voćar Aleksandar Stojanović tvrdi da neće obrati nijednu voćku. Stojanović je zasadio 4.5 hektara pod kajsijom, ali se ne nada prihvatljivim prinosima. „Mislim da je propalo 90 odsto plodova u globalu u našem selu,“ dodao je Stojanović. „Postoje pojedini voćnjaci gde ima roda, ali to je možda deset odsto ukupne proizvodnje sela.“
Nekoliko faktora je uticalo na rod kajsije, istakao je Stojanović. Pre svega, to su bili mraz u proleće, pogotovo u aprilu kada je bio propraćen snegom i kišom. Još uvek je rano govoriti o gubicima, naglašava sagovornik, ali se i iz ove rane procene može zaključiti da će biti nezadovoljavajući.
U rod kajsije dosta uloženo
Prema rečima Stojanovića, poput ostalih voćara u regionu uložio je dosta u kajsije za ovu sezonu. „Kada je veliki rod cena je niža. Kad je manji rod cena je viša, gubici su ogromni. Nastavićemo običajnu agrotehniku, smanjiti ulaganja naravno. Kad nema roda biljka ne zahteva toliko hrane, rasterećena je i spremiće pre za narednu godinu, pa se nadamo boljoj godini. Eto ove godine su prazne grane i nećemo imati berbu,“ lamentira Stojanović.
Kajsije izuzetno osetljiva kultura
Nebojša Milošević iz čačanskog Instituta za voćarstvo je istakao koliko su kajsije osetljive na klimatske promene. Dodao je da zbog loših vremenskih uslova kvalitet roda kajsije ne može okarakterisati kao vrlo dobar ili odličan. Kvalitet varira od zasada, te u nekim voćnjacima ima roda, a u drugim ne. „Vremenski uslovi tokom čitave 2023. godine su bili vrlo nepovoljni za voćarsku proizvodnju. Ako se ima u vidu da kajsija važi za izrazito klimakteričnu vrstu voćaka, odnosno za vrstu koja je sklona različitim posledicama od klimatskih činilaca, onda se vidi da ovo nepovoljno vreme još negativnije utiče na ovu vrstu,“ naglasio je Milošević.
Na pitanje o primeni agrotehničkih mera za poboljšanje kvaliteta roda, Milošević je istakao da je sad već kasno spasiti plodove. Međutim, naglasio je da se čuvanje roda i sprečavanje njegovog truljenja može ispuniti ako se nastavi sa savesnim i delotvornim poljoprivrednim praksama. Podsetio je na značaj karence u voćarskoj proizvodnji i da se treba primenjivati po propisima i pored lošeg roda. Nepovoljni vremenski uslovi koji su negativno uticali na ovogodišnji rod kajsije mogu imati negativne posledice i na predstojeće prinose.
Izvor: Nova ekonomija