11343332030786304548

Venerina vlas usred Sokobanje

Link kopiran u privremenu memoriju!

Venerina vlas, lat. Adiantum capillus-veneris, izuzetno retka vrsta, pronađena je u odličnoj kondiciji u jednom ventilacionom šahtu na Trgu oslobođenja u Sokobanji.

Prema zvaničnim podacima, ova biljka se, sem trenutne, u Srbiji jedino može naći na još jednoj lokaciji. Dotična je Venerina padina u Zvonačkoj Banji, koja je proglašena specijalnim rezervatom i stavljena pod zaštitu.

Image by Leesa Mckendrick from Pixabay

Venerina vlas, takođe poznata kao Devojačka kosa, uglavnom nastanjuje sredozemna staništa. Ova nežna i dekorativna zeljasta biljka sa jestivim i lekovitim listovima uglavnom nastanjuje specijalna vlažna i senovita mesta na krečnjačkim stenama, sedrenim naslagama, zidovima i potkapinama. Na prostoru Srbije, zbog svoje retkosti, proglašena je ugroženom vrstom.

Venerina vlas: značaj, primena, popularnost

Vlasnik fabrike čajeva „Adonis d.o.o.“ Nebojša Stanojević je prvi uslikao Venerinu vlas u Sokobanji. On je ufotkani materijal i prosledio listu „Dobro jutro“. Kako ističe, biljka se odomaćila u jednom od ventilacionih šahtova ispred i u sastavu zgrade Legata Miluna Mitrovića koji služi za provetravanje podruma.

Image by Kylie Southwell from Pixabay

„Tu je našla ono što joj godi. Dovoljno toplote bez velikih kolebanja i odgovarajuća vlažnost staništa očigledno su kompenzovali kontinentalnost lokalne klime, čime je omogućen opstanak ove osetljive biljke daleko od svog prirodnog areala,“ ističe Stanojević. On veruje da tom opstanku moraju da pomognu i ljudi kojima je u životnom interesu svaki, pa i najmanji korak u korist prirode. Bogdan Nešić, botaničar iz Jagodine, se u potpunosti slaže sa Stanojevićem. Prema rečima vlasnika fabrike čajeva, upravo je Nešić otkrio Venerinu vlas u ovom neobičnom staništu, kao dugogodišnji posetilac banje i obožavalac lokalne flore.

Na pitanje da li će Sokobanjci moži da „uživaju“ u blagodetima ove biljke, Stanojević je bio direktan. „Odgovor na to pitanje, na žalost, ne možete dobiti u Sokobanji. Očekujemo ga iz Beograda, iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije, čija je ekipa boravila ovde i upoznala se s novim staništem Venerine vlasi. Ali do sada ništa konkretno nisu preduzeli,“ naglasio je vlasnik „Adonis-a“.

Image by hartono subagio from Pixabay

Inače, treba apostrofirati da je upravo pomenuti Zavod imao važnu ulogu u zaštiti Venerine padine u Zvonačkoj banji. Trenutno su na dotičnom lokalitetu ukupno 0,2724 hektara ove biljke zvanično jedino stanište Venerine vlasi u Srbiji. Ta borba je trajala godinama, podseća Stanojević. Rezultat te nimalo lake borbe je bio Uredba Vlade Republike Srbije o zaštiti Specijalnog rezervata prirode „Venerina padina“. Da li će se isto desiti u Sokobanji, ostaje nam za videti.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi