Veštačko meso je postalo tema koja izaziva različite reakcije širom sveta. Nedavno je u Singapuru, u jednom restoranu, veštačko meso američke kompanije uvršteno u jelovnik. Ljudi koji su probali ovaj proizvod imali su različita mišljenja. Neki su ga prihvatili kao opciju, dok su drugi bili nezadovoljni ili neutralni. Međutim, svi su se složili da je veštačko meso trenutno veoma skupo, što predstavlja izazov za nauku. Procene ukazuju da će svetska populacija dostići 11 milijardi, te će biti neophodno obezbediti dovoljne količine hrane.
U Srbiji, dr Ivana Gađanski iz Instituta “BioSens” u Novom Sadu od 2017. godine istražuje kultivisano meso u laboratoriji. Ona se bavi molekularnom dijagnostikom i ćelijskom poljoprivredom, uz posebno interesovanje za meso dobijeno u laboratorijskim uslovima. Iako postoje brojna istraživanja širom sveta, naučnici još uvek nisu u mogućnosti da proizvedu meso spremno za konzumaciju koje bi moglo zameniti sadašnje izvore proteina. Proces stvaranja veštačkog mesa započinje uzimanjem uzorka specifičnih matičnih ćelija iz skeletnih mišića domaćih životinja. Ove ćelije se kontrolišu i umnožavaju u laboratoriji, ali proces je složen i skup.
Ćelije se umnožavaju u specijalnoj tečnosti koja sadrži aminokiseline, šećere i faktore rasta, a potom se u novoj tečnosti aktiviraju geni za diferencijaciju u mišićne ćelije. Naučnici koriste 3D štampače za kreiranje struktura od biljnih proteina na koje se “kače” ove ćelije, koje nastavljaju da rastu. U Holandiji je prvi veštački burger od mišićnih ćelija krave napravljen 2013. godine, ali je cena bila izuzetno visoka – 300.000 evra. Danas je cena niža, ali još uvek neprihvatljiva za masovnu proizvodnju.
Investitori pomno posmatraju veštačko meso
Naučnici sada rade na tome da uzgajaju i masne ćelije kako bi veštačko meso dobilo sočnost sličnu prirodnom mesu. U Institutu “BioSens”, tim dr Ivane Gađanski radi na pronalaženju jeftinije tečnosti za umnožavanje ćelija i istraživanju linija mišićnih ćelija. Trenutno koriste mišićne ćelije miševa, ali planiraju prelazak na goveđe i svinjske ćelije kako bi stvorili proizvod koji ima ukus pravog mesa.
Veštačko meso je privuklo pažnju mnogih multinacionalnih kompanija, a cilj im je da zadovolje potrebe vegetarijanaca, vegana i onih koji žele da izbegnu nasilje nad životinjama. Zemlje poput Singapura i Emirata, koje nemaju dovoljno prirodnih resursa za uzgoj životinja, vide potencijal u veštačkom mesu. Međutim, postoje i protivnici ove ideje, naročito u državama koje žele da očuvaju tradicionalnu stočarsku proizvodnju.
Naučnici takođe istražuju mogućnosti upotrebe veštačkog mesa tokom dugotrajnih svemirskih misija, gde bi 3D štampa bio jedini način za proizvodnju hrane.
Izvor: Poljoprivrednik