Pre skoro tri godine ekipa emisije “Bolja zemlja” bila je u poseti Mirku Kežiću iz Rumenke.
Tada smo kao atrakciju snimali mladog čoveka koji je u improvizovanim uslovima krenuo sa proizvodnjom prasadi. Danas je to sve samo ne improvizovano, danas je to ozbiljna porodična farma.
Ovaj mladi čovek je definitivno uspeo i napravio idealni model porodične farme prasadi kakva bi trebalo da bude u Srbiji.
Četrdeset krmača, gde sam radi osemenjavanje, sam proizvodi priplodne nazimice, pametno koristi skupe tuđe genetske resurse i sve tođ kod Mirka Kežića daje rezultate.
Šta je važno u ovoj priči? Važno je da vidite šta je ovaj momak uradio i da i vi ako imate srednju farmu svinja možete da napravite, uz malo novca, odličnu farmu svinja sa sve svojim, donekle da kažemo, repro-centrom.
Prvo i najvažnije stvari: moderna uklještenja za krmače, cela farma je u plastičnim panelima, i prasilišta u odgoju su tako uradjena, naravno sve je na rešetkastom podu. Krmače imaju hranilice od prohroma sa vlažno-suvim obrokom, ishrana prasadi počinje već od sedam dana predstarterom. Sve ovo što vidite je podignuto iz IPARDA-a, ali, nažalost u nekoj drugoj zemlji, a relanost za naše srednje stočare je da mogu makar da kupe tuđu polovnu opremu, što je Marko Kežić i uradio.
Inače to je veoma, veoma poštena porodica i pošto nemaju veliki novac, ono što su uložili u farmu je sopstveni rad i kapital. Kompletno sve radove na farmi su izveli sami – i to na taj način da nijednom momentu farma nije prestala da proizvodi.
– Meni je sve to doneo drug iz Novog Sada, a on je nabavio u Holandiji – kaže Marko Kežić. – Polovno je, ali kvalitetno kao da je novo. Oko 200 evra me je izašao polovni boks po krmači. Ništa spektakularno ne bi bilo ni da je nov.
Kada smo kod moderne farme, i mi smo često izvodili računicu oko toga da li se isplati držanje nerasta na manjim farmama svinja? Sve naše računice padaju u vodu kada su neki počeli da naplaćuju dozu semena nerasta preko deset evra. Zbog toga je Marko Kežić, koji je inače završio i školu za to, pomislio “A zašto bih plaćao toliko za seme?”
Zato je nabavio nerastove od kojih sam, bez problema, uzima seme, razredjuje, hladi, a troškovi koje ima su toliko niski da može da osemenjava svinje i trokratno. To znači da su šanse da promaši pravi momenat ovulacije, praktično minimalne. Osim toga, može da dodaje po potrebi i manje razredjenu spermu. Nerastove bi svejedno morao da drži na farmi zbog seksulane stimulacije krmača.
Koju metodu koristi, zašto je izabrao da nabavi nerastove, kakve su prednosti, a mnoge su, kao i još neke preporuke koje daje ovaj mladi i uspešni stočar, pogledajte u prilogu ispod…